Zadania, jakie pełnią książki w życiu wielu ludzi, co można zrobić żeby więcej ludzi polubiło czytanie


Bardzo duża popularność telewizorów, a od jakiegoś czasu także smartfonów, tabletów i komputerów sprawiła, że ludzie przestają czytać książki. Niestety spoglądanie w kolorowy ekran jest łatwiejsze i wymaga dużo mniej wysiłku niż czytanie, widać to szczególnie wśród młodych ludzi, zmuszenie których do większego wysiłku umysłowego jest czasami ogromnie ciężkie.


książki
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Następną rzeczą jest czas, elektroniczna rozrywka jest tak wciągająca i angażująca czas, że jeżeli nawet ktoś by nawet chciał coś przeczytać, to mu zwyczajnie nie starczy na to czasu. Książki wymagają spokoju i skupienia, jakiego bardzo często tak brakuje, dla większości osób dużo łatwiej będzie uruchomić w wolnym czasie grę na smartfonie zamiast zacząć czytać kolejną stronę ciekawej lektury. I niestety w ten sposób rośnie pokolenie, jakie nazwać można częściowymi analfabetami, czyli ludzi, którzy są obeznani z najnowszymi technologiami, przechodzą gry jedna po drugiej, ale zaczynają sobie nie radzić z elementarnymi rzeczami, jakimi jest zwykłe czytanie.

Na szczęście coraz więcej ludzi dostrzega ten problem i różnymi sposobami się stara temu przeciwdziałać. Tu ogromnie dużo będą mogli zrobić rodzice, jeżeli oni przekażą dzieciom
książki
Author: Todd Conaway
Source: http://www.flickr.com
zamiłowanie do książek, to przeważnie w wieku dorosłym te dzieci będą sięgać po słowo pisane. I z drugiej strony, jeżeli w jakiś mieszkaniach książek nie ma, tylko wolny czas będzie się spędzać przed jakimś ekranem, to raczej będzie niewiele szans na to, że dziecko pójdzie inną drogą i jednak będzie lubiło czytanie.


Niestety tutaj przykład będzie szedł z góry, i dzieci w większości przypadków powielają zachowania i wzorce, które wyniosły z domu. Niektórzy twierdzą, że zamiłowanie do czytania powinna w dzieciach pielęgnować szkoła. Jednak niestety nauczanie naszego języka opiera się na dziełach może wybitnych, ale nieco nudnych dla każdego młodego człowieka, więc zupełnie zrozumiałe jest, że ich czytanie będzie niemiłym obowiązkiem a nie czymś przyjemnym. A czytanie w pierwszej kolejności ma być przyjemnością i rozrywką, bo takie przecież jest zadanie książek w życiu każdego z nas.

Tags: książka, gra, szkoła