Z jakich powodów urologa nie powinno się traktować, jak kłopotliwego lekarza?


Mnóstwo mężczyzn ma wrażenie, że wizyta u urologa to coś wstydliwego. Dlaczego? Właściwie dlatego, że urologia zajmuje się chorobami układu moczowo-płciowego u mężczyzn i moczowego u pań.
urologia
Author: Sascha Wenninger
Source: http://www.flickr.com


Przekonania te powstały prawdopodobnie dlatego, że układ płciowy u osób płci męskiej jest blisko połączony z moczowym. Również pokutujący w społeczeństwie mit, że jest to wyłącznie specjalista dla mężczyzn, jest zupełnie niezgodny z prawdą.


Którymi dolegliwościami interesuje się urologia? Zajmuje się chorobami wewnętrznych oraz zewnętrznych narządów płciowych i moczowych, a także ich stanami zapalnymi. To urolog zajmuje się leczeniem problemów z pęcherzem. Wśród nich znajduje się np. problem, do którego sporo osób się nie przyznaje: popuszczanie moczu. Do tego specjalisty warto się wybrać także z podejrzeniem kamicy nerkowej i podejrzeniem nowotworów wielu narządów: prostaty, jąder, nerek i pęcherza. Mężczyźni zasięgają porady tego specjalisty, kiedy cierpią na zaburzenia erekcji. Być może jest to następny powód, przez który urologia nie jest lubiana przez panów.


Trzeba jednak pamiętać, że wizyta u urologa, jest zwykłą wizytą u lekarza, odrobinę analogiczną do wizyty u ginekologa.

Jeśli objaśniana problematyka jest dla Ciebie pomocna, sprawdź ponadto więcej szczegółów polscy lekarze tu - te wiadomości również nie mogą pozostać niezauważone!

Czy ktokolwiek wstydzi się wizyty u innego lekarza, który leczy choroby nerek, czyli nefrologa? Bynajmniej. A przecież ci lekarze zajmują się bardzo podobnymi schorzeniami z tą zasadniczą różnicą, że urolog to także chirurg, zatem może leczyć operacyjnie.


Powinniśmy pamiętać, że zapalenia układu moczowego są bardzo częste i czasem groźne, szczególnie u kobiet.
Powinniśmy dbać o ten organ, ponieważ spełnia niezbędną funkcję w ciele człowieka, przefiltrowując nawet 200 litrów płynów w ciągu doby. To dlatego lekarze zalecają regularne badania moczu. Z ich pomocą nim wykrywa się wiele, groźnych i mniej poważnych, chorób.

Tags: ludzie, człowiek, zaburzenia, narząd