Wspaniały weekend w sercu Małopolski, czyli jakie miejsca musimy koniecznie zobaczyć


O tym, iż Kraków jest bardzo urokliwy nie musimy nikomu mówić. Mnogość zabytków, małe uliczki, kawiarenki, muzea składają się na wspaniały klimat tego miasta. To tu żyli najwięksi artyści oraz poeci. Warto wybrać się na wycieczkę ich śladem, aby lepiej poznać serce Małopolski.


rynek w Krakowie
Kraków słynie z zamku Wawel. To na nim dawniej ważyły się losy naszego kraju. Spoczywa tam dużo królów. Są wśród nich między innymi: Jan III Sobieski, Stefan Batory, Józef Poniatowski, Michał Korybut Wiśniowiecki, Tadeusz Kościuszko oraz koronowane głowy z dynastii Jagiellonów czy Wazów. Zamek Królewski na Wawelu oczarowuje swoją niesamowitą architekturą. Łączy w sobie kilka stylów, do których zaliczamy: renesans, barok i klasycyzm. Piękny jest dziedziniec z krużgankami, brama wjazdowa, wieże, katedra. Miłośników sztuki zadowoli spora liczba różnych dzieł sztuki. Jeśli jesteśmy w Krakowie, to na Wawel zaplanujmy sobie przynajmniej pół dnia. Warto! Pamiętajmy także o Rynku Głównym z Sukiennicami i Kościele Mariackim. W Sukiennicach będziemy mogli kupić przepięknie pamiątki z Krakowa, a wśród nich różnokolorowe korale, obrazy, torebki, figurki, niesamowitą biżuterię, unikatowe fotografie Krakowa i dużo więcej. W Kościele Mariackim będziemy mogli posłuchać słynnego hejnału.

Każdego dnia bądź na bieżąco w tych sprawach, które Cię zajmują. Jeżeli szukasz dodatkowych treści, kliknij w wyznaczony link, a pod nim czeka na Ciebie wiele współczesnych zagadnień z tego sektora.

Zobaczymy także słynny ołtarz Wita Stwosza, a także możemy zapalić świeczkę w specjalnej intencji, ważnej dla nas bądź naszych bliskich.


zabytki w Krakowie
Author: Jonas Van den Eynde
Source: http://www.flickr.com
Na rynku możemy też przysiąść na chwilę, aby zjeść coś dobrego w okolicznych knajpkach. Należy skosztować grzane wino. Na drogę weźmy krakowskie obwarzanki. Ich smak jest niepowtarzalny! Na naszej liście zabytków do zwiedzenia powinny znaleźć się jeszcze: Barbakan, baszty, zabytkowe kamienice oraz kamieniczki, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Maius, Nową Hutę, itd. Obowiązkowo zobaczmy niekwestionowany symbol miasta, czyli smoka, ziejącego ogniem! Znajduje się on blisko Wawelu. Zdjęcie z nim to absolutna konieczność! Najlepiej w momencie, gdy z jego paszczy buchają płomienie.

Czas intensywnie spędzony w Krakowie będziemy pamiętać niezwykle długo. By mieć w domu choć namiastkę tego niesamowitego klimatu, kupmy pamiątki z Krakowa (czytaj więcej). Mogą to być stare fotografie z Krakowa, magnes (sprawdź cudowne magnesy na lodówkę z nadrukiem) ze Smokiem Wawelskim, pocztówki z panoramą Rynku Głównego lub kilka zdjęć. Z pewnością wywołają szczerzy uśmiech na naszych twarzach i sprawią, że znowu zapragniemy udać się do Krakowa.

Tags: muzea, kamienice, zamek Wawel, Kościół Mariacki