Wolontariuszem można być wszędzie! Czynna pomoc innym w placówkach medycznych i pożytku publicznego.


W trakcie w liceum, podczas studiów czy już w całkiem dojrzałym życiu młodzi ludzie bardzo często przyłączają się do wolontariatu. Pomagają innym, spędzając z nimi czas, czasem towarzysząc w ostatnich chwilach, ale mogą również nieść pomoc instytucji od strony formalnej (promocja, organizacja eventów).

Jest to propozycja dla osób, które nie mają powołania do pomocy chorym i jego rodzinie a także które nie mają tyle czasu, by zgłosić gotowość do systematycznych wizyt, ale są na tyle otwarte, aby gdzieś pomagać i umieją własne umiejętności słusznie wykorzystać.

starsza pani je obiad
Author: Alex D Stewart
Source: http://www.flickr.com
W instytucjach takich jak szpital, lecznice czy hospicjum (znajdź tu więcej Hospicjum św. Franciszka w Katowicach) działają wolontariusze medyczni i niemedyczni. Wolontariusze medyczni przeszkoleni są na przykład z elementów wszechstronnej pielęgnacji nad terminalnie chorymi na nowotwory na właściwych warsztatach, oraz podczas trwania praktyk w instytucjach stacjonarnych i wyjazdowych. Osoba chętna do odbycia wolontariatu zwykle jest oddany pod opiekę aktywnego wolontariusza czy pracownika na przykład z hospicjum z Katowic (czytaj w serwisie nasze www), który będzie pilnował go w trakcie szkolenia, troszczył się by nowy pomocnik oswoił się z opieką nad podopiecznymi w teorii i praktyce.Podobnie jest gdy zamiast ludziom chcemy pomagać zwierzakom w schroniskach albo opiekunka do osoby starszej sopot przychodniach weterynaryjnych, które oferują pomoc każdemu potrzebującemu jej zwierzęciu. Wolontariusze którzy nie pracują z pacjentem to ludzie wspierający pewną placówkę swoją osobą i wiedzą. To zwykle ludzie mający sporo kontaktów w mieście, ludzie mający odwagę podejmowania działań, organizowania ruchów propagujących wiedzę albo na przykład pracujące w terenie.

Jeśli placówka uzyskała statut organizacji pożytku publicznego, może w świetle prawa otrzymywać 1% podatku dochodowego od osób fizycznych i gospodarować pozyskanymi pieniędzmi zgodnie ze swoimi potrzebami. Zbiórkę jednego procenta także należy odpowiednio rozgłosić, a to wymaga sporo ruchów, zaangażowania i finansów również.

Nie istnieje taka placówka medyczna, która odmówiłaby przyjęcia pomocy wolontariuszów. Trzeba zachęcać młodzież do aktywnego uczestnictwa w wolontariacie, żeby w hospicjum z Katowic (wizytówka Hospicjumkatowice.pl wejdź) albo Krakowa nigdy ich nie zabrakło.

Tags: Pacjent, szpital, chory, wolontariusz