Wady wymowy u najmłodszych są stosunkowo częste — powinniśmy je skonsultować z lekarzem


Dzieci mają swoje tempo w uczeniu się mowy — jednakże, kiedy coś nam nie daje spokoju, powinniśmy zgłosić się do logopedy.


Jeżeli nasz szkrab mówi niewyraźnie lub ma trudności z wymówieniem jakiś dźwięków, to nie należy wpadać w panikę.
Nordic walking, park, spacer
Author: iStock
Source: iStock


Wafelki TikTak
Author: GMFRK
Source: GMFRK


Przez pewien czas warto obserwować malucha, systematycznie je poprawiać, ale nie strofować, żeby się nie zniechęciło. Jednak, jeśli dostrzeżemy, że rówieśnicy naszego szkraba mówią już bez żadnych błędów, a u naszego dziecka problem z wymową nadal jest identyczny albo się pogarsza, to musimy udać się do lekarza. Musimy zasięgnąć języka wśród przyjaciół i bliskich, gdyż może mieli ten sam problem ze swoimi pociechami. Zawsze lepiej udać się do lekarza, o którym słyszeliśmy dużo dobrego. Wówczas wiemy, że jest to dobry specjalista.

Odczuwasz chęć na kolejne zajmujące wpisy? Nie czekaj! Przygotowaliśmy ich przecież dużo. Zatem kliknij po więcej (http://krevetki.pl/uslugi/profilaktyka/) i ciesz się nowymi wątkami.

Logopeda powinien przeprowadzić na początku rozmowę z nami, a potem zająć się naszym dzieckiem. Musi sprawdzić, czy faktycznie mamy powód do niepokoju, czy jedynie nasz osesek wolniej rozwija zdolność wymowy. Jeżeli stwierdzi, że należy rozpocząć terapie, to wyznaczy częstotliwość spotkań. Nasz maluch z pewnością będzie dostawał do nauki różne wierszyki, które będą naszpikowane ciężkimi słowami. Będzie również zapewne musiał mieć notatnik. Zatem duża praca nad poprawą wymowy naszego dziecka będzie także na naszych barkach.
To my w domu będziemy musieli wspólnie uczyć się wierszyków i wyrazów. Jeśli nie poświęcimy maluchowi dość dużo uwagi oraz stwierdzimy, że spotkania z doktorem muszą wystarczyć, to leczenie będzie trwało o wiele dłużej.

Tags: oko, czas, Logopeda