W jaki sposób najbardziej korzystnie kupić auto na własną działalność


Większość osób, które prowadzą swoją firmę zazwyczaj decyduje się dosyć prędko na kupno firmowego auta. Oczywiście na początku prowadzenia działalności nie mamy wystarczającej sumy pieniędzy na taki zakup i korzystamy ze swojego własnego samochodu.

To, co należy wiedzieć, to zwłaszcza jakie koszty podatkowe możemy sobie odliczyć jeżdżąc prywatnym samochodem, a jakie w przypadku, gdy posiadamy auto na firmę. Z jeszcze inną sytuacją będziemy mieli do czynienia gdy nasza firma zajmuje się transportem.

Jeśli w firmie korzystamy z prywatnego samochodu, wówczas możemy odliczyć od podatku przede wszystkim koszty paliwa. W tym celu należy prowadzić ewidencję przebiegu takiego auta, która jest podstawą do rozliczenia z fiskusem. Naturalnie jest konkretny limit kosztów do rozliczenia w danym okresie. Co oprócz tego możemy rozliczyć w kosztach prowadzenia działalności? Przede wszystkim różnego rodzaju usługi serwisowe, przykładowo przegląd techniczny czy konieczną naprawę. Oprócz tego rozliczymy także roczne ubezpieczenie pojazdu.

Niestety nic nie poradzimy na to, że pojazd, którym jeździmy w naszym przedsiębiorstwie niszczy znacznie szybciej.

Interesuje Cię omawiany materiał? Jeżeli tak, to zachęcamy do kliknięcia tutaj. To ciekawe optymalne źródło, które również na pewno Cię zaabsorbuje!

Zazwyczaj już po kilku latach trzeba zakupić nowszy model, żeby nie ponosić kosztów coraz droższych napraw. Wtedy warto rozważyć dwie opcje, dzięki którym samochód wejdzie w skład majątku firmy.

Przykład samochodu marki Ford
Author: order_242
Source: http://www.flickr.com
Jeśli rozważamy kupno nowego auta, powinniśmy zawczasu rozważyć możliwości sfinansowania takiej operacji. Zazwyczaj są to dwie możliwości: kredyt lub . Jakie więc są istotne różnice? Jeśli nabywamy samochód na kredyt, wtedy odliczymy sobie, między innymi, koszty amortyzacji i podatek VAT, wliczony w cenę kupna. W leasingu nie możemy odliczyć amortyzacji. Są jednak inne zalety takiego rodzaju finansowania. Przede wszystkim to, że raty leasingowe odliczamy w całości, bez podziału na odsetki, dzięki temu auto firmowe może pracować na spłatę kolejnych rat leasingowych. Oprócz tego warto kupić samochód w leasing Gdańsk, jeśli ma to być kosztowny model. Wówczas według obowiązujących przepisów możemy odliczyć VAT dwukrotnie. Pierwszy raz w związku z ratami leasingowymi, drugi raz w związku z wykupem auta po leasingu. Jest to więc doskonała opcja, gdy w grę wchodzą samochody marek premium, będące istotnym elementem wizerunku przedsiębiorstwa.

Tags: model, samochody, kredyty, firma