W jaki sposób można zadbać o swój wzrok, jaka jest rola systematycznych wizyt kontrolnych w gabinecie okulistycznym.


Wzrok to chyba najważniejszy organ człowieka, właśnie za jego pomocą ludzie mogą odbierać bardzo dużą liczbę informacji o świecie, który nas otacza. I każdy powinien o niego dbać tak aby służył on przez długie lata.

okulista podczas badania
Author: MilitaryHealth
Source: http://www.flickr.com
Niestety wraz z upływem czasu u większości osób widzenie ulega pogorszeniu, przede wszystkim wszystkim wynika to z naturalnych mechanizmów organizmu. Jeśli dorzuci się do tego szereg zaniedbań, to może się okazać, że w pewnej chwili trzeba zacząć nosić okulary, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do jego całkowitej utraty. Większość ludzi, zwłaszcza młodszych, zupełnie nie zwraca uwagi na coś takiego, jak dbanie o oczy. (Wejdź na stronę: ( ) dowiesz się więcej.) Często będzie jest tak, że jeśli nie pojawiają się żadne niepokojące objawy, nic się nie dzieje, to też nic się nie będzie działo jeżeli chodzi o profilaktykę. Dopiero kiedy zacznie coś dolegać, to wtedy ludzie zaczynają zauważać, że jednak mogą być chorzy i zaczynają szukać porady u lekarzy. Podobnie jest z oczami, dopóki ktoś nie miał z rym problemów, to nie tylko nie dba o oczy, ale też niekiedy naraża je na zmęczenie, dopiero jak zaczną boleć, piecz albo zacznie się gorzej widzieć, to wówczas rejestruje się do okulisty.

A odpowiednia profilaktyka ma bardzo duże znaczenie do tego, żeby wzrok mógł wydajnie pracować do późnej starości. Konieczne są systematyczne badania - podczas nich okulista skontroluje stan gałki ocznej, czy widzenie jest ostre i w razie potrzeby zapisze okulary do noszenia. Istotna jest także systematyczna pielęgnacja oczu, zwłaszcza jeżeli się dużo pracuje przy komputerze. Zawsze podczas tego typu pracy musi być w biurze czy domu jasno, to samo dotyczy również oglądania telewizji, bo przy dużym kontraście oczy znacznie szybciej będą się męczyć. Więcej informacji uzyskasz: (alfa)kobieta po badaniu u okulisty
Author: Les Black
Source: http://www.flickr.com
Należy także zadbać o odpowiednią odległość od monitora, zaleca się aby nie było to mniej niż kilkadziesiąt centymetrów. W czasie pracy należy wykonywać specjalny zestaw ćwiczeń, polegający na obracaniu gałkami i patrzeniu na dalekie przedmioty. Może to pozwolić na odpoczęcie mięśniom gałki ocznej, zmuszanym do ciągłego spoglądania w jedno miejsce na monitorze.

Masz jeszcze minutę? Jeżeli tak, to zapraszamy Cię do następnej witryny, na której przygotowaliśmy atrakcyjne artykuły - kliknij w link stomatolodzy.

Bardzo zalecane są także różnego rodzaju środki nawilżające, regularnie używane przeciwdziałają podrażnieniom i wysuszeniom gałki ocznej.

Tags: telewizja, mięśnie, mechanizm