W jaki sposób można polepszyć parametry pojazdu za pomocą zmiany oprogramowania sterującego silnikiem


Współczesne silniki steruje się przy pomocy komputera, który kontroluje wszystkimi parametrami ich pracy. Producenci montując silniki w zwykłych pojazdach najczęściej pozostawiają duży zapas parametrów, pozwalający na znacznie dłuższe życie jednostki napędowej. Niekiedy taki sam silnik występuje w kilku różnych wersjach, które będą mieć taką dokładnie taką samą konstrukcję mechaniczną, a różnią się jedynie zaprogramowaniem jednostki sterującej. I przeważnie tego typu silnik ma dostatecznie duży zapas mocy, że można go w miarę bezpiecznie podkręcić powyżej tego, co zaoferował producent.


Jednym z najpopularniejszych metod na zwiększenie mocy silnika jest coraz popularniejszy chip tuning. W kilku słowach polega on na modyfikacji parametrów kontrolujących pracę silnika w celu otrzymania znacznie większych osiągów. Zyski mogą być całkiem spore, przy nowoczesnych silnikach diesla może to być nawet do trzydziestu procent. Oczywiście dotyczy to jedynie powiększenia mocy jednostki napędowej, przy tak dużych integracjach w układ napędowy trzeba także zadbać o pozostałe podzespoły. Pełna oferta znajduje się tutaj: .


Decydując się na chip tuning trzeba w pierwszej kolejności poszukać dobrych fachowców, jacy się tym zajmą. Nie jest przecież sztuką samo zwiększenie mocy silnika, sztuką
samochód
Author: Car leasing made simple
Source: http://www.flickr.com
jest zrobienie to tak, aby całość stała się silniejsza, a jednocześnie wytrzymała trochę większe przeciążenia. Z tego też powodu przed zrobieniem nowego mapowania specjaliści dokładnie sprawdzają samochód (https://www.osauto.pl/regeneracja-wtryskiwaczy), kontrolują jego ogólny stan i poszukują ewentualnych miejsc stanowiących słabe ogniwo.

Po tym wszystkim decydują, jak bardzo da się posunąć w pracach i czy ingerowanie w sterowanie silnikiem nie będzie pociągać za sobą zmianę pozostałych części pojazdu. Wreszcie po uwzględnieniu tego wszystkiego projektowany jest zmieniony zestaw parametrów które sterują silnikiem, który później jest wgrywany do pojazdu. Bardzo ważnym elementem wszystkich prac jest sprawdzenie silnika na hamowni w zmienionych warunkach pracy, na tym etapie można bardzo dokładnie określić, czy zmiany odniosły pożądany rezultat.

Tags: Silnik, pojazd