Usługi stomatologiczne w Polsce – jeszcze bezpłatne czy już tylko za pieniądze


Próchnica, choroby dziąseł i to co najgorsze ćmiący ból zęba to wszystko wiedzie ludzi do gabinetu stomatologicznego. Co raz częściej jednak za te odwiedziny płacimy.Bezpłatne usługi stomatologiczne nadal istnieją w Polsce, jednakże oczekiwanie na nie jest często dosyć długie. Przyzwyczailiśmy się już do kolejek u ortopedy i okulisty, krytykujemy czas potrzebny do umówienia badania u neurologa, natomiast nikt nie uskarża się na długie oczekiwanie na wizytę u dentysty, co więcej udając się do tego specjalisty zawsze zabieramy ze sobą pieniądze.

szyld
Author: Carl Wycoff
Source: http://www.flickr.com
Dentysta stał się człowiekiem leczącym głównie za pieniądze prywatne. Jednak dużo gabinetów ma podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, warto więc zorientować się jak długie u danego lekarza obowiązuje czas oczekiwania i czy opłacając wizytę ze swoich pieniędzy nie jest nam naliczana także usługa na koszt ubezpieczyciela. NFZ dał możliwość weryfikacji swoich wizyt u różnych specjalistów (stomatolog, kardiolog, dermatolog – to nie ma znaczenia), jeśli były one dokonywane w miejscach, które Fundusz kontraktuje. Pacjent może przyjrzeć się danym od 2008 roku i dociec czy dentysta. u którego się leczył kilka lat wcześniej odpowiednio zakwalifikował wizytę. Warto korzystać z publicznej służby zdrowia, nawet jeśli czekanie na zabieg czy usługę może trwać długie miesiące czy lata, warto też szukać lekarzy i gabinetów, które proponują wykonanie operacji w ramach ubezpieczenia lub za niewielką dopłatą (może znajdzie się jakiś stomatolog, który wykona np. licówki porcelanowe legnica w niewysokiej cenie). Listy oczekujących dotyczą najczęściej kosztochłonnych zabiegów jak wszczepienie endoprotezy w ortopedii lub popularności określonego specjalisty, co widać w szczególności u ginekologów. Prywatne gabinety dentystyczne mają raczej krótkie okresy oczekiwania, jednak bywa, że łączą one usługi państwowe z prywatnymi. Zdarzają się również sytuacje, kiedy oczekujący w kolejce chorzy masowo rezygnują z zabiegu z powodu urlopu czy choroby.Porównaj:[entystakaniak.pl/k-->
narzędzia stomatologiczne
Author: viviandnguyen_
Source: http://www.flickr.com
Przyjmijmy, że dany człowiek ma termin na licówki porcelanowe za parę miesięcy, w tym samym czasie zaczyna panować grypa, ludzie odwołują lub przesuwają wizyty u stomatologa, co więcej nie potwierdzają lub nie przychodzą na ustalone zabiegi, stąd pacjent mający chęć na licówki porcelanowe dostaje je po kilkunastu dniach od wpisania się na listę oczekujących. Zapisanie się na bezpłatną wizytę u dentysty nadal jest do załatwienia. System informatyczny obsługujący listy oczekujących jest nadal w budowie, ale funkcjonuje coraz sprawniej, warto go wykorzystywać, szukając dobrego specjalisty i dogodnego terminu.

Tags: Pacjent, NFZ, wizyta, dziąsła