Uprawianie sportu - jak ochronić się przed kontuzją i w jaki sposób leczyć ewentualne kłopoty zdrowotne?


Mówi się, że sport to zdrowie. Rzecz jasna, jest to prawdziwe przekonanie, ponieważ regularne uprawianie sportu pozwala na osiągnięcie doskonałej kondycji oraz zrzucenie nadprogramowych kilogramów, jeżeli takie się posiada. Trzeba jednakże pamiętać, że sport niesie ze sobą także możliwość kontuzji, przede wszystkim jeżeli ćwiczenia wykonuje się nieprawidłowo albo ciało jest przetrenowane. Jak w takim razie nie dopuścić do kontuzji? Co zrobić, jeśli kontuzja już się pojawiła?
bieganie
Author: Peter Mooney
Source: http://www.flickr.com
Niezbędne jest ustalenie prawidłowego planu treningowego. Niezależnie od tego, jakie wyniki planuje się uzyskać oraz jak bardzo zapalonym sportowcem się jest, należy uwzględnić w nim czas na odpoczynek, ponieważ mięśnie każdej osoby wymagają regeneracji. Ponadto, konieczna jest porządna rozgrzewka i stretching mięśni. Ma to istotne zastosowanie jeśli chodzi o kontuzje biegaczy.Wiele osób bowiem natychmiast zaczyna biec, podczas kiedy stretching przed i po treningu to zdecydowana podstawa. Każdy z pewnością pamięta lekcje wychowania fizycznego w szkole oraz wykonywane wówczas ćwiczenia. Warto je zastosować. Rozgrzewka powinna być przeprowadzona bardzo dokładnie. Zaniedbania w tej kwestii dość często powodują problematyczne kontuzje sportowe, które nie tylko mogą na długi czas wykluczyć możliwość trenowania, ale również wpłynąć na późniejszą sprawność. Co jednak zrobić, jeśli mimo starań do kontuzji jednak doszło? Co najważniejsze, absolutnie nie należy kontynuować treningu. Jest to bardzo niebezpieczne. Ćwiczenia powinny zostać bezzwłocznie przerwane, a kontuzjowana osoba potrzebuje odpoczynku.


bieganie
Author: ASICS
Source: ASICS
Ten sposób postępowania jest jednak efektywny w przypadku niewielkich kontuzji, które przejdą po zaaplikowaniu dostępnych w aptekach medykamentów. Jednak, jeśli kontuzja jest szczególnie bolesna albo mimo odpoczynku dolegliwości cały czas nie znikają, należy natychmiast udać się do lekarza, najlepiej specjalizującego się w medycynie sportowej. Lekarz (lekarz garwolin) zbada miejsce kontuzji, zleci niezbędne badania i zaplanuje leczenie. Niekiedy konieczna jest rehabilitacja. Medycyna sportowa wrocław stoi na naprawdę wysokim poziomie, wobec tego można zaufać lekarzom oraz stosować się do ich zaleceń. Leczenie pozwoli na szybkie odzyskanie zupełnej sprawności.

Tags: sport, trening, lekarz, kontuzja