Najistotniejsze suplementy diety


70 proc. Polaków ma niedobór witaminy D. Medycy alarmują, ponieważ jej znaczenie dla naszego ustroju jest ogromnie istotne. Witamina D to autentyczny eliksir życia, ochrania przed szeregiem chorób , również nowotworami. Ale co robić, kiedy witaminy D mamy za mało?


suplementy i witaminy w aptece
Author: Infrogmation of New Orleans
Source: http://www.flickr.com
Witamina D jest koniecznym regulatorem gospodarki wapniowo-fosforanowej, warunkującym harmonijne działanie układów: mięśniowego, nerwowego, kostnego i immunologicznego. Właściwe stężenie witaminy D w organizmie niezbędne jest do prawidłowego asymilowania wapnia jak też fosforanów w przewodzie pokarmowym, zwiększa ich wchłanianie w obrębie nerek oraz oddziałuje na rozwój oraz mineralizację kośćca.

Co dzieje się, kiedy witaminy D mamy zbyt mało? W podobnej sytuacji jesteśmy bardziej narażeni na rozwój wielu schorzeń, jak cukrzycy insulinozależnej oraz schorzeń autoimmunologicznych. Częściej także zapadamy na nieswoiste zapalenia jelita. Witamina D odgrywa również rolę w odpowiedzi odpornościowej organizmu, regulacji cyklu komórkowego, stąd działanie ochraniające nie tylko przed zakażeniami, ale i przed nowotworami, w szczególności rakiem prostaty a także czerniakiem.

Prawie 90 proc. wit. D w organizmie jest syntetyzowane w skórze pod działaniem promieniowania słonecznego. Z kolei egzogenna witamina D jest dostarczana razem z pokarmem. Do pokarmów dostatnich w witaminę D należą: śledź w oleju, marynowany śledź, żółtko jaja. W naszym kraju konsumpcja jest za mała żeby pokryć zapotrzebowania na wit. D, stąd powinno się przyjmować ją w postaci suplementów.


Niedostatek magnezu z kolei daje objawy, które często są zwodzące. Byle drobiazg wyprowadza cię z równowagi, źle śpisz oraz kiedy niekiedy chwytają cię skurcze? A może skarżysz się na drganie powiek i stałe zmęczenie? Nim zaczniesz biegać po lekarzach, rozpocznij od uzupełnienia magnezu. Magnez jest organizmowi potrzebny, aby procesy życiowe zachodziły prawidłowo. Tymczasem wiele ludzi cierpi na deficyt magnezu. Przyczyna? To częstokroć jedzenie żywności wysoko przetworzonej, życie w pośpiechu. Magnez odpowiedzialny jest za efektywne działanie układu naczyniowo-sercowego.

Opisane suplementy nabędziemy bez recepty w każdej z aptek internetowych - magnez (magnez).

Tags: cukrzyca, nerki, nowotwór, witamina, skurcz