Samodzielne nauczenie się języka obcego


Istnieje przeświadczenie, że samodzielna nauka obcego języka jest to kwestia bardzo trudna czy wręcz niemożliwa. Większa część osób mniema, iż jest to zadanie tak zawiłe, iż wymaga uczęszczania na kursy prowadzone przez odpowiednio wykwalifikowanych instruktorów. To przekonanie z gruntu fałszywe.
Gdy przez chwilę pomyśleć, to dojdziemy do wniosków, że właściwie zawsze jeżeli czegoś się uczymy, to uczymy się sami. Trzeba coś pojąć bądź wyćwiczyć określoną umiejętność i nikt za nas tego nie zdziała. W nauce obcego języka nie możemy iść "na skróty". Nauka pod kierownictwem nauczyciela różni się od nauki w pełni samodzielnej jedynie tym, iż to nauczyciel wskazuje nam następne wiadomości oraz umiejętności do opanowania. Toteż jeśli by samemu wiedzieć, czego akurat trzeba się w danym momencie nauczyć, nauczyciel okazałby się zbędnym.

Jest jeszcze jedna funkcja instruktora nauki obcego języka. Przez nagany jak też pochwały, poprzez stawianie ocen ma on motywować nauczającego się do systematycznej pracy.
Włochy
Author: Julia Maudlin
Source: http://www.flickr.com
Takiego składnika w samodzielnej nauce na pewno nie będzie. Jeżeli ktoś wymaga zewnętrznej motywacji, aby uczyć się obcego języka, oczywiście nie będzie mógł nauczyć się go samodzielnie. Bywa i tak, iż instruktor miast nakłonić zniechęci do nauki obcego języka. Etap późniejszy to lekcje z native-speakerem, który wszakże nie musi być zawodowym instruktorem obcego języka. Obojętnie czy będzie to język angielski, chiński czy może język włoski, to do nas należy decyzja, czy podejmiemy się nauki obcego języka samodzielnie czy będzie dla nas korzystniejszą nauka w grupie pod okiem nauczyciela.Pożytki które przynosi ta druga alternatywa to: sposobność dwustronnej konwersacji pomiędzy uczniami, dwustronnej oceny, motywacji ze strony nauczyciela, obiektywna diagnoza bieżących osiągnięć. Jakim sposobem odnaleźć dobrą szkołę nauczającą obcych języków w swoim mieście? To nic trudnego. Wystarczy wpisać w przeglądarkę zdanie: szkoła włoskiego Warszawa, a wyszukamy całe mnóstwo wyników. Sprawdźmy jeszcze opinie wśród forumowiczów albo swoich przyjaciół na temat konkretnej szkoły i zaraz możemy zabierać się do efektywnej nauki.

Tags: nauka, język, umiejętności