Ruch oraz jego wpływ na prawidłowy rozwój dziecka


Ruch jest niezwykle istotny w harmonijnym rozwoju maluchów. Kształtuje napięcie oraz siłę mięśniową, dzięki czemu brzdąc zyskuje kontrolę nad własnym ciałem. Zdobyte umiejętności ruchowe pozwalają na aktywne poznawanie świata.
Mark Webber
Author: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Source: http://www.flickr.com


Już od pierwszych chwil życia malucha rodzice mogą wspierać swoją pociechę w harmonijnym rozwoju, przez wykonywanie z nimi specjalnych zabaw ruchowych. Na pewno wpłyną one na prawidłowy rozwój psycho-ruchowy dziecka, ułatwią uzyskiwanie kolejnych zręczności: siadania, a w końcu chodzenia. Ruch gra istotną rolę w procesie rozwoju umiejętności społecznych oraz fizycznych malucha. Pomaga rozwinąć motorykę i wzmacnia muskuły, których siła konieczna jest do siadania, chodzenia albo biegania. To właśnie przez ruch maluch nie tylko poznaje świat, ale również we wczesnych fazach rozwoju komunikuje się z rodzicielami.

Czy masz ochotę zgłębić opisywany temat od innej strony? Nic prostszego - po prostu wejdź na ten odsyłacz, ponieważ więcej zobaczysz w artykule (https://www.dominikkania.pl/blog/).

Rozwój ruchowy małego dziecka jest powiązany z rozwojem umysłowym, poznawczym malucha.


stan zdrowia
Author: Colin
Source: http://www.flickr.com


Na każdym etapie rozwoju rodziciele mogą wspomagać swe dziecko. Schemat rozwoju ruchowego malucha jest stały oraz logiczny, odbywa się kroczek po kroczku, jednakże tempo pozyskiwania nowych umiejętności jest niezwykle różnorodne. Stąd aktywizujmy dzieci, ale nie narzucajmy i nie przyspieszajmy nic siłą. Niezwykle ważne jest zapewnienie maluszkowi swobody ruchu, możliwości bezpiecznego eksperymentowania a także poczucia miłości oraz aprobaty.
Zabawa z maluchem jest najlepszą odmianą treningu ruchowego i nauki: buduje świadomość ciała, budzi ciekawość świata jak też inteligencję. Gdy maluch troszeczkę podrośnie, daj mu rower dziecięcy z pewnością się ucieszy.

Tags: rower, koń, lek, zysk