Rola odpowiedniego stanu opon na bezpieczne jeżdżenie w różnych warunkach klimatycznych.


Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia samochodów jeżeli chodzi o bezpieczeństwo poruszania się są opony. I niestety pośród wielu kierowców jest to też bardzo zaniedbywana rzecz, chociaż konsekwencje czasami mogą być bardzo poważne. Opony z za małym bieżnikiem na śliskiej nawierzchni nie będą posiadać właściwej przyczepności, a w przypadku kontroli policji jazda na nich zakończyć się może wystawieniem mandatu i konfiskatą dokumentów pojazdu.

Opona
Author: Automobile Italia
Source: http://www.flickr.com
Dlatego też trzeba pilnować stanu ogumienia w pojeździe, jeśli będą one mieć za mało bieżnika lub będą zbyt stare, to należy je jak najszybciej wymienić. Specjaliści są zdania, że opona - odnośnik - powinna być użytkowana nie dłużej niż dziesięć lat, po tym okresie guma traci swoje właściwości i opona powinna być wymieniana. W niektórych przypadkach należy też wymieniać opony częściej, jeśli ktoś posiada na przykład samochód terenowy, który mocno użytkuje w najróżniejszych warunkach, to raczej nie powinien czekać, aż jego opony 4x4 będą całkowicie zużyte, bo zwyczajnie może mieć kłopoty z jazdą.

W naszym klimacie najbardziej popularne są opony sezonowe, na zimę i lato. Będą się one różnić składem mieszanki i bieżnikiem. Opony letnie mają mieszankę twardą, jaka nie będzie się ścierała podczas upałów, jednak nadawać się ona nie będzie na użytkowanie zimą, ponieważ guma zbyt stwardnieje i może się ślizgać.Opon samochodowe
Author: EveryCarListed P
Source: http://www.flickr.com
Za to guma w zimówkach jest bardziej miękka, nie twardnieje nawet przy dużych mrozach, przez co zachowuje ona swoje właściwości nawet w skrajnych temperaturach. Jeżdżenie na zimówkach jest zalecana w zakresie temperatur do paru stopni, jeśli jest cieplej może nastąpić ich dużo szybsze zużycie. Coraz większa ilość kierowców decyduje się ostatnio na zupełnie odmienne wyjście, a mianowicie na opony całoroczne (źródło). Ich zaletą jest to, że użytkuje się je przez cały sezon, bez konieczności przekładania dwa razy w roku całego kompletu. Zdania co do tego, jak są skuteczne, zwłaszcza zimą są podzielone, chociaż niektórzy twierdzą, że bardzo dobrze sobie radzą nawet w trudniejszych warunkach.

Tags: samochód, Auto, ogumienie, opony, bieżnik, opony sezonowe