Potrawy regionalne Dolnego Śląska


Czy uwielbiasz podróżować po Polsce? Czy jesteś zainteresowany tradycją polską? Czy odkrywanie regionalnych dań sprawia ci wielką rozkosz? Jeżeli na chociaż jedno z powyższych pytań powiedziałeś „tak”, ten artykuł jest napisany dla ciebie.


Chociaż Polacy słyną w głównej mierze ze swoich pierogów ruskich, kotletów schabowych, mielonych i kwaszonych ogórków, to jednakże posiadamy tak jak każda inna nacja potrawy przyrządzane jedynie regionalnie.
wózek widłowy w fabryce
Author: Port Adelaide Enfield Local History Photos
Source: http://www.flickr.com


W okolicach Sandomierza są to tak zwane faworki, czyli smażone na głębokim oleju kruche ciasto, które jest wcześniej cięte na romboidalne plastry i zawijane, wyglądają prawie jak słabe kokardki. Gotowe faworki posypuje się cukrem pudrem. Na Kujawach takimi regionalnymi specjałami są krupnik kujawski, niesamowicie specyficzny, ponieważ z dodatkiem pachnących leśnych grzybów oraz młoda kapusta z grochem oraz sporą ilością zesmażonych skwarków słoniny. Potrawy niebywale proste, lecz już nie tak proste w przyrządzaniu. Idąc dalej po mapie Polski zatrzymamy się na ziemiach dolnośląskich, a dokładnie w samym centrum – czyli w Legnicy. To bardzo stare miasto, które swoje prawa otrzymało już na początku średniowiecza polskiego. Niektóre budynki pamiętają jeszcze czasy najazdów tatarskich. Nic dziwnego, iż region ten ma swoją niebywale bogatą kuchnię regionalną. Staropolska restauracja (Nobu - japońska restauracja warszawa) Legnica, (hotelkamieniczka.pl) najstarsza i najbardziej uhonorowana w miejscowości, kusi swymi aromatami już z zewnątrz. Obszary dookoła Legnicy są bogate w różnorodne gatunki ryb słodkowodnych, toteż restauracja serwuje wiele dań rybnych. Niesamowitego smaku zupy rybnej z lina nie da się wypowiedzieć słowami. Lecz to gołąbki krużewnickie łapią za serce, tak iż nie ma się ich dosyć.
Aby również zwiedzić kuchnie regionalne, odwiedźcie hotele Legnica (hotelkamieniczka.pl) ma sporą bazę dla turystów, gdyż nie jedynie my zostaliśmy przyciągnięci do miejscowości aromatami dań.


Potrawy lokalne Dolnego Śląska należą wg nas do najlepszych w naszym kraju. Ale żeby to potwierdzić musicie sami tam pojechać.Tags: polska, kawa, miasta, stal, lokal