Podstawowe informacje o zastosowaniu macierzystych komórek w nowoczesnej medycynie.


Ludzie od bardzo dawna szukają sposobu na uzyskanie długowieczności, i wszystko wskazuje na to, że wreszcie się im udało trafić na taki sposób. A sposobem tym są komórki macierzyste, które od jakiegoś czasu znalazły się w centrum zainteresowania.

badania, nauka, innowacje
Author: 123dan321
Source: http://www.sxc.hu
Generalnie macierzyste komórki posiadają równocześnie dwie zasadnicze zdolności,czyli mogą się w nieograniczony sposób dzielić oraz rozwijać się do dowolnej inne komórki organizmu.

Chcesz znaleźć pokrewne publikacje, jednak trafiłeś w ślepą uliczkę? Jeśli tak, to zalecam tę stronę (https://alkater.pl/) - rzeczywiście warto wziąć go pod lupę.

I ta ostatnio wymieniona właśnie cecha jest tak bardzo pożądana, bo w teorii komórki macierzyste mogą się przekształcić w każdy rodzaj tkanki, jaka uległa uszkodzeniu u chorego. Rzecz jasna tak z niczego się to nie stanie, potrzebne są do tego odpowiednie warunki, które naukowcy dopiero poznają. Badania na macierzystymi komórkami rozpoczęły się tak naprawdę w dwudziestym wieku, i przez minione piętnaście lat naukowcy bardzo dużo się dowiedzieli. Jednak do tego, żeby je faktycznie wykorzystywać przy leczeniu różnych schorzeń droga jest daleka, choć same początki są naprawdę obiecującej.Tak naprawdę komórki macierzyste występują w naszych organizmach w wielu narządach, na przykład w wątrobie, szpiku kostnym, siatkówce i rogówce oka oraz miazdze zębowej. Jednak najbardziej wartościowe komórki otrzymuje z pępowinowej krwi, z tego też powodu coraz częściej się je pobiera przy urodzinach dziecka. Przez swoje właściwości, to znaczy możliwości przekształcania się w dowolną inną postać macierzyste komórki być może pozwolą na to, żeby przy ich pomocy leczyć wiele różnych chorób, na jakie aktualnie nie ma żadnych leków.

medycyna, leczenie
Source: pixabay.com
Obecnie prowadzi się badania które dotyczą wykorzystania prezentowanych komórek w miażdżycy, chorobie Parkinsona, demencji starczej czy uszkodzeniach rdzenia kręgowego. Lecz badania są znacznie szersze, a naukowcy co rusz podają informację o następnych ważnych możliwościach zastosowania, które zmieniają aktualny stan wiedzy. Na przykład w ostatnim czasie zaczęto je wykorzystywać do leczenia pacjentów po zawałach, uzyskując dużą poprawę stanu pacjentów bez skutków ubocznych.

Tags: nauka, Leczenie, badania, eksperymenty