Oznaczenia opon oraz w jaki sposób się w nich orientować?


Sądzisz, że nie dałbyś sobie rady z kupowaniem opon? Nic podobnego. To wyzwanie wcale nie musi przerosnąć twoich zdolności. Wystarczy bowiem rozeznać się, co mówią oznaczenia opon, a bez problemów nabędziesz właściwe opony do swojego auta. Starannie zapoznając się z tematem będziesz się orientować, w jaki sposób zakupić każdy rodzaj takich produktów, również opony 4x4. Co wobec tego trzeba wiedzieć?


opony samochodowe
Author: EveryCarListed P
Source: http://www.flickr.com
Pierwszy symbol, który można dostrzec na oponie, oznacza jej gabaryty. Usytuowany jest z boku produktu (sprawdź oznaczenie opon). Występuje w postaci ciągu liter i cyfr. Szybko na niego trafisz. To, jak dużego rozmiaru opon potrzebujesz do swojego pojazdu, znajdziesz w instrukcji. Kolejną ważną informacją jest indeks prędkości, mówiący o tym, z jaką maksymalną prędkością można jeździć po drogach, aby nie uszkodzić nowo kupionych opon. Symbol ten znajduje się na końcu ciągu znaków mówiących o rozmiarze opony. Indeks prędkości oznaczony jest literkami, na przykład litera Q oznacza maksymalną prędkość 160 km/h. Najwyższa możliwa prędkość natomiast to 300 km/h i ta wartość oznaczona jest literką Y. Nie można zapomnieć o indeksie nośności, a więc maksymalnym obciążeniu opony mając na względzie najwyższą możliwą prędkość.

Co więcej dobrze jest skontrolować datę produkcji określonej opony, która rozpoczyna się od liter DOT. Szukany przez ciebie ciąg znaków powinien mieć od siedmiu do dwunastu symboli, cztery ostatnie cyfry oznaczają rok produkcji. Dwie pierwsze mówią o tygodniu, dwie kolejne natomiast o roku produkcji opony (zobacz opony (więcej na stronie) michelin). Na oponach znajdują się też oznaczenia eksploatacyjne, które wskazują m.in.

Przejdź do artykułu, który znajduje się pod poniższym linkiem i czytaj więcej konstrukcje stalowe śląsk na ten temat, który widocznie Cię zaintrygował. Nie zwlekaj!

na ewentualność używania ich podczas zimy, granicznej wartości ciśnienia czy posiadaniu homologacji europejskiej. Opony wzmacniane zaś mają ponadto oznaczenia XL bądź RF, wskazujące na jej większą możliwą ładowność. Na koniec warto jest wspomnieć o jeszcze jednej przydatnej informacji umieszczonej na oponie, którą jest sposób montowania. Sformułowania rotation, outside albo inside powiedzą ci, jak nałożyć oponę.


Samochód, wymiana opon
Author: iStock
Source: iStock
Pamiętaj, że innego rodzaju opon wymagają samochody osobowe, a inne kategorie trzeba mieć na uwadze, jeżeli niezbędne są ci opony terenowe (informacje o oponach terenowych). Jeśli masz wątpliwości co do konkretnych produktów, powinieneś poprosić o radę jednego ze sprzedawców, który wskaże ci dobry wybór dla ciebie.

Tags: samochody, Rozmiar, gabaryty, ładowność