Operacja witrektomii. Czym jest, dla jakich osób jest najlepszy? Czy jest bolesny i na czym właściwie polega?


Czym jest witrektomia? Wielu ludzi sądzi, że to z pewnością zabieg ostatniej nadziei. Niestety, sporo w tym prawdy. Za pomocą wielu innowacyjnych technik i najnowszych narzędzi, dzięki rozwojowi nauki, można dzięki witrektomii zatrzymać, a nawet wyleczyć schorzenia, które kilkadziesiąt lat temu prowadziły do utraty widzenia.


spojrzenie
Author: Evandro Felippe
Source: http://www.flickr.com
Witrektomia to usunięcie patologicznych anomalii z ciała szklistego i siatkówki oka. Powszechnie wiadomo że, ciało szkliste jest specyficzną substancją, wypełnia ona tylną jamę narządu wzroku. polscy lekarze kieruje pacjenta do takiego zabiegu, kiedy nie są możliwe inne drogi uratowania siatkówki czy ciała szklistego. W momencie chorób siatkówki skierowanymi do witrektomii jest otwór plamki, błona nasiatkówkowa czy odwarstwienie siatkówki. Jeśli chodzi o ciało szkliste, to wskazaniami do witrektomii są krwotoki lub zmętnienia ciała szklistego. Jak przebiega taka operacja?

Specjalista chirurgii zaczyna zabieg posiadając precyzyjny mikroskop. Za jego pomocą jest w stanie właściwie pociąć siatkówkę w trzech miejscach. Takie nacięcia nie są groźne, gdyż mają długość od pół do jednego milimetra. Przez nie usunąć można ciało szkliste, w zamian zaś wprowadzić do oka inną substancję, na przykład gaz czy jałowe powietrze.

Taki rodzaj zależy od zarządzenia operującego specjalisty, gdyż dopiero w trakcie operacji może dokonać oceny stanu oka. Równocześnie, witrektomii mogą towarzyszyć pozostałe zabiegi, ale zależy to od tego, jakie schorzenia miały wpływ na zły stan oka. Witrektomia dość często łączona jest z wymianą zmętniałej soczewki. Mnóstwo osób martwi się bólem podczas tego typu operacji, jednak czy jest to lęk uzasadniony ().


oko
Author: William Warby
Source: http://www.flickr.com
Czy witrektomia jest bolesnym zabiegiem? Warto wiedzieć że wykonywana jest w nieczuleniu miejscowym, a wszystko trwa około sześćdziesięciu minut. Co więcej, jest to zabieg w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, iż zaraz po jej zakończeniu można iść do domu. Naturalnie, ból może dokuczać przez kilka dni po wykonanej operacji. Można go jednak zwalczyć standardowymi tabletkami zwalczającymi ból dostępnymi bez recepty. Tego typu zabieg warto przeprowadzić w specjalistycznej klinice leczenia wad wzroku.

Tags: ból, lekarz, specjalista, chirurg