Naucz się jak udzielić pierwszej pomocy


Każdy uczeń szkoły średniej jak i również każdy, kandydat na kierowcę ma świadomość jak istotna jest pierwsza pomoc przedmedyczna. Przedmiot znany jako Przysposobienie Obronne miał obowiązek nauczyć młodzież ratowania ludzkiego życia. Do tego celu używane były m.in. fantomy oraz objaśniane na nich sztuczne oddychanie oraz przywracanie akcji serca.
Pedagog uwrażliwiał uczniów na wymóg dokonania zakupu apteczki samochodowej oraz nauczał ich w jaki sposób ją stosować. Zazwyczaj demonstrował także, w jaki sposób zadbać o poszkodowane miejsce w przypadku złamań otwartych, jak ratować czyjeś zdrowie w przypadku zakrztuszenia, omdlenia czy kontaktu z wrzątkiem lub ogniem. Więcej na temat szkoleń z pierwszej pomocy i innych na .

Defibrylator AED potrzebny w każdej firmieNajczęściej mądrzy i dbający o uczniów dydaktycy aranżowali wyjazdy do regionalnych centrów krwiodawstwa, pogawędki z policjantami oraz ratownikami medycznymi. opowiadali mrożące krew w żyłach historie o tragicznie się kończącej ignorancji podstawowych zasad pierwszej pomocy. Z takich spotkań zawsze dużo się wynosiło. Niektóre osoby przez kolejne kilkadziesiąt lat pamiętają jak bez szwanku wynosić z auta ofiary wypadków co zrobić w przypadku niespodziewanego wycieku krwi, a nawet do czego służy defibrylator AED.

Pierwsza pomoc przedmedyczna - na wagę życiaInaczej sprawa prezentuje się w przypadku kursów na prawo jazdy. 30 godzin teorii musi wystarczyć na dogłębne poznanie kodeksu drogowego, technicznej obsługi pojazdu, i właśnie zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. Często poświęcone są jej dwie godziny, w czasie których ubrania dla ratowników medycznych przerabia z adeptami na kierowców zadania testowe. Przy czym nie mówią one przykładowo o konieczności zabrania ze sobą na wakacje apteczki turystycznej, nie mówiąc już o ćwiczeniach na reduktorach tlenowych. O niezbędnym w przypadku zatrzymania akcji serca defibrylatorze AED, który przywraca krążenie, nikt nie przypomina. Więcej o szkoleniach z pierwszejApteczka samochodowa – konieczność, nie dobra wolaCo roku kilkadziesiąt tysięcy osób ginie z powodu wypadków na drogach. Niektórych ofiar można byłoby uniknąć dzięki rzetelnie zaplanowanym kursom pierwszej pomocy przedmedycznej i posiadaniu apteczki samochodowej. Na wakacyjny wyjazd powinniśmy także zabierać apteczkę turystyczną, która odporna jest na różnego rodzaju wstrząsy, ścieranie i wodę oraz termometr bezdotykowy.

Świadomość społeczna związana z pierwszą pomocą przedmedyczną wciąż pozostawia wiele do życzenia. Niektórzy lekceważą ten temat, posiadając przekonanie, że ich nie dotyczy. Może może się zdarzyć, że będą potrzebowali ratunku. Jeśli będą mieli szczęście znajdzie się ktoś, kto ma odmienne zdanie i będzie w stanie im tej pomocy udzielić.

Tags: samochód, kierowcy, życie, obowiązek, oparzenia, rekwizyt, dyskusje, ratunek