Na czym może polegać dieta bezglutenowa, dla kogo jest dedykowana?


Dieta bezglutenowa nie jest łatwa w stosowaniu. Trzeba wykreślić z jadłospisu nie tylko oczywiste artykuły zawierające gluten, lecz także ograniczyć te, w których gluten jest ukryty. Jakiego typu produkty są dozwolone, a jakie niedopuszczalne w diecie bezglutenowej? W jakiego rodzaju produktach może być ukryty gluten?
Pieczywo
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Dieta bezglutenowa to dieta, której podstawową i jedyną zasadą jest zlikwidowanie z jadłospisu glutenu – szczególnego rodzaju białka. Źródłem glutenu są pszenica, żyto, pszenżyto, orkisz i jęczmień. Może nim być także owies, ze względu na wysokie ryzyko zanieczyszczenia jego zbiorów zbożami glutenowymi. Dieta bezglutenowa jestprzeznaczona głównie dla osób z alergią na gluten lub celiakią. Należy zaznaczyć, że są to dwa zupełnie inne choroby które mieszczą się w pojęciu nietolerancji pokarmowych i nie możemy ich ze sobą mylić. Celiakia nie należy, tak jak alergia (odczulanie alergenów szczecin) na gluten, do alergii pokarmowych - to choroba o podłożu immunologicznym. Co prawda w obu przypadkach podstawową metodą powrotu do zdrowia jest eliminacja glutenu, jednak po rozpoznaniu celiakii, dieta eliminująca musi być przestrzegana do końca życia, natomiast alergia pokarmowa może w pewnych momentach zmniejszyć swoje nasilenie, a nawet ustąpić zupełnie.Na czym polega dieta - (www.kormoran-rowy.pl/ceny-pakiety/dieta-dabrowskiej-nad-morzem/) bezglutenowa i jakie produkty bez glutenu możemy jeść bezpiecznie? W diecie bezglutenowej dobre są produkty z mąki kukurydzianej, ryżowej, sojowej, gryczanej, prosa, amarantusa, komosy ryżowej, ponieważ te rośliny naturalnie nie posiadają glutenu - Bez problemu dozwolone jest spożywanie tez odpowiednio przetworzone zboża glutenowe. W jadłospisie mogą znajdować się też kasza jaglana, orzechy, soczewica, ciecierzyca czy sezam.

dietetyczne śniadanie
Author: with wind
Source: http://www.flickr.com
Jednakw tym miejscu znacząca uwaga - mąka kukurydziana, ryżowa, gryczana dostępne w sprzedaży mogą zostać zanieczyszczone glutenem, na skutek np. zmielenia w tym samym młynie lub stosowaniu w jednym zakładzie zbóż bezglutenowych i glutenowych. Dlatego najdogodniej nabywać produkty z licencjonowanym znakiem przekreślonego kłosa, gdyż nad tymi produktami kontrolę mają organizacje chorujących na celiakię. Dzięki temu możemy być pewni, że tego rodzaju produkty będą w 100% wskazane.

Tags: dieta, Produkty, kasza, gluten, mąka