Na co zwrócić uwagę wybierając obiektyw? Co jest ważne? Jakie parametry mają największe znaczenie?


Wybranie właściwego obiektywu do sprzętu fotograficznego to dla niejednego miłośnika fotografii często trudne zadanie. Najczęściej więc jest tak, że zakupiliśmy lustrzankę razem z obiektywem kitowym. Zaraz się jednak przekonujemy, iż to dla nas za mało, w związku z tym nasuwa się pytanie, jaki obiektyw kupić, by spełniał nasze podstawowe wymagania.

Fotograf
Jeśli mowa o obiektywie to przede wszystkim ważna jest ogniskowa. Decyduje ona o efektywnym polu widzenia, czyli o przybliżeniu. Tradycyjnie określa się to właśnie jako ogniskową, ale dla amatora lepiej gdy powiemy o kątowym polu widzenia. Na przykład, obiektyw o ogniskowej 40 milimetrów gwarantuje inne pole widzenia, gdy będzie podpięty do body o matrycy z mnożnikiem ogniskowej, jeszcze inne z kolei, kiedy podłączy się go z urządzeniem o matrycy małoobrazkowej.

Jeśli rzuciłeś okiem na umieszczone w tym miejscu materiały, to ponadto zerknij na opracowanie (http://www.defence24.pl/kontakt), które również najprawdopodobniej przypadnie Ci do gustu.

Jeżeli odwiedzamy sklep fotograficzny i uświadomimy sobie, iż mamy z tym problem to bez wątpienia warto podpytać ekspedienta, bo jest to rzecz dla niedoświadczonej osoby dość skomplikowana - sprawdź ofertę sklepu fotograficznego.Następnym ważnym parametrem jest jasność obiektywu. Definiowana jest ona przy pomocy przesłony. Opisujemy ją parametrem f/, choć często spotkać można ją także w postaci liczby po ukośniku, dajmy na to 90/2.8. Według definicji, wartość przesłony to wynik podzielenia ogniskowej przez fizyczną średnicę otworu względnego. Im ta wartość jest mniejsza, tym obiektyw będzie bardziej jasny. W jaki sposób to tłumaczyć? Przykładowo model 20 milimetrów f/1.4 będzie trochę bardziej jasny niż 20 mm f/2.0. Ostatnim bardzo ważnym parametrem jest zamocowanie. Od tego tak naprawdę zależy, czy będzie można podpiąć urządzenie do naszego aparatu czy też niestety nie będzie to możliwe. Jak szukać będziemy firmowych obiektywów, to znaczy wykonanych przez producenta naszego aparatu, to raczej nie ma z tym trudności.

Po prostu Nikon będzie pasował do Nikona, na przykład Sigma 70 300 Nikon - więcej na ten temat. W ten sam sposób canon do Canona, oraz Pentax będzie pasował do Pentaxa. Jednakże trzeba zwrócić uwagę na obiektywy manualne, gdyż spora ich część nie dopasuje się do dzisiejszych lustrzanek. Jeśli będziemy myśleć o tych trzech wytycznych to jest duża szansa, iż nabędziemy bardzo profesjonalny obiektyw, jakie będzie idealny do naszych potrzeb.

Tags: aparat, fotografowanie, obiektyw, fotografie, sprzęt fotograficzny