Lustra drogowe – z jakiego względu są one obecni powszechnie spotykane na polskich drogach i jak je wykorzystywać w czasie jazdy?


Dzisiaj jazda samochodem należy to najpopularniejszych sposobów na szybkie podróżowanie. Nie można się wobec tego dziwić, że razem z liczbą samochodów na drogach zwiększa się również ilość wypadków, które są często brzemienne w skutkach i powodują śmierć uczestników ruchu drogowego czy poważne uszkodzenia ciała.


korek
Author: Butz.2013
Source: http://www.flickr.com
Właśnie z tego powodu ruch drogowy został obwarowany wieloma ograniczeniami oraz drogi stale się ulepszane, aby zapewnić kierowcom i pasażerom większe bezpieczeństwo. Przykładem mogą być chociażby lustra drogowe, które są zamieszczane najczęściej w tych punkach, w których kierowcy nie mają wystarczającej widoczności na to co dzieje się na drodze. Zdarza się bowiem, że ze względu na obecność przeszkód, których w żadnym wypadku nie można wyeliminować, kierowca nie może zobaczyć czy z innej ulicy nadjeżdża jakiś pojazd, któremu powinien ustąpić pierwszeństwa. Lustra przeważnie mają kształt okrągły lub kwadratowy i są montowane na wysokiej nóżce. Lustra okrągłe to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, w której kierujący pojazdem będzie wymagał możliwości zobaczenia co się dzieje na dużym terenie. Dodatkowo, lustra są również wypukłe. Na rynku sprzedawane są dzisiaj lustra w różnych rozmiarach, tym samym łatwo je przystosować do potrzeb określonego punktu drogi.

Tego rodzaju elementy powinny być wyjątkowo odporne na uszkodzenia, zarówno mechaniczne, jak i powiązane z działaniem warunków atmosferycznych, tym samym nie są one wyrabiane ze szkła, które może się stłuc albo zarysować. Polecane są najczęściej lustra wytwarzane z poliwęglanu. Z jakiego względu? Są one mocne i w zasadzie nie ma możliwości na to, by lustro zostało rozbite przez zwyczajnego użytkownika, przykładowo za pomocą ciężkich narzędzi. Dodatkowo, oferowane są lustra z akrylu.


kolizja
Author: David Amsler
Source: http://www.flickr.com
Dzięki tak dużej wytrzymałości, mogą one być zakładane w tych miejscach, w których są one narażone na celowe uszkodzenia. Lustra tego rodzaj wykorzystywane są nie tylko na różnego rodzaju drogach.

Zainteresowały Cię informacje, które właśnie znalazłeś w powyższym materiale? Jeśli tak, to dodatkowo zweryfikuj ofertę u źródła, a uznasz, że wszystkie dane są prawdziwe.

Okazuje się, że są one konieczne także na parkingach, gdyż umożliwiają bezpieczne ustawienie swojego auta i późniejsze wyjechanie z terenu parkingu. Ogólnie, lustra przeznaczone na drogi zapewniają zdecydowanie lepszą widoczność i w wielu przypadkach są elementem absolutnie koniecznym.

Tags: szkła, kierowca, parking, kolizja