Lustra drogowe – z jakiego względu są one obecni powszechnie spotykane na polskich drogach i jak je wykorzystywać w czasie jazdy?


Dzisiaj jazda samochodem należy to najpopularniejszych sposobów na szybkie podróżowanie. Nie można się wobec tego dziwić, że razem z liczbą samochodów na drogach zwiększa się również ilość wypadków, które są często brzemienne w skutkach i powodują śmierć uczestników ruchu drogowego czy poważne uszkodzenia ciała.


korek
Author: Butz.2013
Source: http://www.flickr.com
Właśnie z tego powodu ruch drogowy został obwarowany wieloma ograniczeniami oraz drogi stale się ulepszane, aby zapewnić kierowcom i pasażerom większe bezpieczeństwo. Przykładem mogą być chociażby lustra drogowe, które są zamieszczane najczęściej w tych punkach, w których kierowcy nie mają wystarczającej widoczności na to co dzieje się na drodze.

Kliknij ten link sól do zmiękczacza wody! Tam zobaczysz interesujące wiadomości na ten temat, opisane w artykule.

Zdarza się bowiem, że ze względu na obecność przeszkód, których w żadnym wypadku nie można wyeliminować, kierowca nie może zobaczyć czy z innej ulicy nadjeżdża jakiś pojazd, któremu powinien ustąpić pierwszeństwa. Lustra przeważnie mają kształt okrągły lub kwadratowy i są montowane na wysokiej nóżce. Lustra okrągłe to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, w której kierujący pojazdem będzie wymagał możliwości zobaczenia co się dzieje na dużym terenie. Dodatkowo, lustra są również wypukłe. Na rynku sprzedawane są dzisiaj lustra w różnych rozmiarach, tym samym łatwo je przystosować do potrzeb określonego punktu drogi.

Tego rodzaju elementy powinny być wyjątkowo odporne na uszkodzenia, zarówno mechaniczne, jak i powiązane z działaniem warunków atmosferycznych, tym samym nie są one wyrabiane ze szkła, które może się stłuc albo zarysować. Polecane są najczęściej lustra wytwarzane z poliwęglanu. Z jakiego względu? Są one mocne i w zasadzie nie ma możliwości na to, by lustro zostało rozbite przez zwyczajnego użytkownika, przykładowo za pomocą ciężkich narzędzi. Dodatkowo, oferowane są lustra z akrylu.


kolizja
Author: David Amsler
Source: http://www.flickr.com
Dzięki tak dużej wytrzymałości, mogą one być zakładane w tych miejscach, w których są one narażone na celowe uszkodzenia. Lustra tego rodzaj wykorzystywane są nie tylko na różnego rodzaju drogach. Okazuje się, że są one konieczne także na parkingach, gdyż umożliwiają bezpieczne ustawienie swojego auta i późniejsze wyjechanie z terenu parkingu. Ogólnie, lustra przeznaczone na drogi zapewniają zdecydowanie lepszą widoczność i w wielu przypadkach są elementem absolutnie koniecznym.

Tags: szkła, kierowca, parking, kolizja