Kiedy opona zagraża twemu bezpieczeństwu


Aktualnie posiadanie dwóch zestawów opon (a częściej dwu kompletów kół) jest coraz to bardziej popularne. I świadomość nasza jest pod tym względem większa, a i fabrykanci opon zmodyfikowali swe wyroby pod takowym kątem. Nie będziemy tu mówić o wymianie opon z zimowych na letnie, czy na odwrót, a o wypadkach, kiedy należy lub warto rozważyć wymianę ogumienia na nowe opony. Te wypadki to między innymi przebicie opony. Najczęstszą tego przyczyną jest gwóźdź w oponie.

opony samochodowe
Author: EveryCarListed P
Source: http://www.flickr.com
Najnowocześniejsze opony są ogromnie wytrzymałe. Przypomnij sobie kiedy ostatnio zmieniałeś koła? Dawno czy wcale, prawda? To w związku z tym większość fabrykantów zamienia w nowiusieńkich autach koło zapasowe na komplet do reperacji. Podczas gdy jednak przekłujesz oponę czeka cię jej reperacja lub wymiana. Możemy to zrobić w specjalistycznym serwisie wymiany opon. (opony terenowe) Specjalista oceni, czy opona kwalifikuje się do naprawy bądź wymiany. Przy nieodzownej wymianie proponowana jest dla komfortu a także bezpieczeństwa jazdy wymiana dwóch opon na jednej osi.Kolejnym takowym przypadkiem jest zniszczenie bieżnika. Skontrolowanie stanu zużycia bieżnika ogumienia jest rutynowym działaniem w czasie okresowych przeglądów pojazdu w serwisie.

Innym takim przypadkiem będą opony ze zmianami zmęczeniowymi. Ogumienie z powodu upływu czasu ulega zmianom starzeniowym. Zmiany powyższe mogą przejawiać się szczelinami lub deformacjami na obrzeżnych obszarach ogumienia. Znaczne zmiany starzeniowe mogą nadwątlać przyleganie ogumienia. Producenci opon zalecają, aby po pięciu latach użytkowania poddawać opony kontroli serwisowej przynajmniej jeden raz w roku. Według producentów, opony używane przez przynajmniej 8 lat po dacie wyprodukowania powinny być bezwzględnie zamienione na nowe opony, nawet kiedy wyglądają na sprawne. Zaleca się ich wymianę na nowe opony maksymalnie po ośmiu latach użytkowania wychodząc z słusznego domniemania, iż gumy bezpośrednio wpływają na nasze bezpieczeństwo oraz osób z nami podróżujących, a pośrednio również dalszych użytkowników dróg. Autor: http://www.hurtopony.pl/

opony Pirelli
Author: Automobile Italia
Source: http://www.flickr.com
Wszystkie koła auta winny być zaopatrzone w ogumienie tego samego wariantu. Tylko wtenczas możemy mieć nadzieję na najlepsze osiągi. Ogromnie jest istotnym, żeby wybrać najbardziej odpowiednie opony do swego pojazdu. Warto skorzystać z porad fachowców.

Tags: komfort, KOŁO, drogi, gumy