Jeździectwo - co należy wiedzieć o jeździe konnej


Każdy, kto chociaż jeden raz spróbował dosiąść wierzchowca, wie, iż jeździectwo to jeden ze wspaniałych sposobów na kontakt z przyrodą. Najlepsza pora na rozpoczęcie przygody z na rumaku to lato.


Coraz to więcej ludzi przekonuje się, iż jazda konna jest radością osiągalną nieomal dla wszystkich, niezależnie od pory roku.


Warto mieć ubezpieczenie


Już spokojny spacer po łąkach stanowi dla mieszczucha niezapomniane doznanie. Rozwój turystyki, a nawet wykorzystanie tychże zwierzaków w lecznictwie powoduje, iż kolonie konne powracają do mody. Wczasy w siodle, wielodniowe konne rajdy, pokazy, konkursy ujeżdżenia a także wyścigi wszelkie owe konkurencje zyskują coraz więcej sympatyków. Istnieje duża różnorodność ras wierzchowców. Jednakże na ogół słyszy się o podziale wierzchowców na gorącokrwiste - konie lekkie, szlachetne do jakich zaliczamy przede wszystkim araby, angloaraby, a także konie (tutaj więcej) ciężkie, dla przykładu ardeny.


jazda konna
Author: Artur Nowacki
Source: http://www.flickr.com


Najważniejszą częścią stroju jeździeckiego jest okrycie głowy, a więc toczek zrobiony ze sztywnego plastiku oraz pokryty ciemnym aksamitem. Niezbędne są też odpowiednie, wysokie buciki, natomiast przed otarciami najbardziej skuteczną ochronę stanowią bryczesy czyli spodnie z dodatkowymi wzmocnieniami na wysokości kolan. Ważnym fragmentem ubioru będą też rękawiczki. Zawodników startujących w takich konkurencjach jak skoki obowiązuje bieluśka koszula, bryczesy oraz frak w kolorze czarnym czy też czerwonym. Ogłowie dla konika zatem uzda składa się z wędzidła i całego zestawu skórzanych pasków wkładanych na końską głowę oraz powiązanych z wodzami.
Wierzchowce używane do wyścigów czy też dużo chodzące po twardej powierzchni dostają podkowy, zaś w zimie bądź przy specjalnie trudnych warunkach do podków wkręca się hacele.

Tags: wakacje, kurs, części