Jakim sposobem szybko skontrolować stan swoich stawów bądź mięśni?


Choć medycyna zwykle wykazuje się ustawicznym postępem i wręcz w każdym roku można zaobserwować nowe techniki walki z rozmaitego gatunku dolegliwościami, wiele osób boryka się z trudnościami związanymi z bólem stawów.


System kostny i mięśniowy człowieka jest wystawiany na znaczące obciążenia – trzeba wiedzieć, że nawet jeśli nie uprawiamy zawodowo żadnego sportu, na nasze stawy również oddziałują znaczne siły: ciekawym przykładem może być prosta czynność wchodzenia na schody, podczas której na staw kolana działa obciążenie ponad 200 kg.

Osobami, które zwyczajowo wystawione są na urazy stawów i mięśni są sportowcy - również amatorzy. Jednak trudności ze stawami są niezwykle powszechne wśród wielu grup, nawet wśród takich, które nie uprawiają żadnego sportu. Kiedy odczuwamy dyskomfort związany z omawianymi częściami ciała, dobrze jest zweryfikować stan mięśni i połączeń stawowych za pomocą prostych i niedrogich badań, które przeprowadzane są bez niepotrzebnego oczekiwania, takich jak np. emg (na czym polega EMG).
badanie
Dzięki temu badaniu można szybko sprawdzić stan układu nerwowego lub mięśni i choć samo badanie (test antygenowy szczecin) zwykle nie jest nieprzyjemne, zdarzać się może, że możemy odczuwać słabe bóle nawet do 3 dni po zabiegu. Innym ważnym badaniem, które trafnie postawi diagnozę, jest choćby usg kolana. Dzięki niemu można przekonać się o stanie najważniejszych składników kolana (jak na przykład rzepka), jest ono przy tym całkowicie bezbolesne. Do badania usg nie należy się specjalnie przygotowywać i nie ma do niego szczególnych przeciwwskazań (jak w przypadku opisanego już emg, gdzie nie może być ono przeprowadzane u pacjentów mających np. metalowe elementy w ciele). Warto mieć świadomość, że bardzo dużą rolę pełni badający lekarz, ponieważ to właśnie on może na ”żywo” postawić diagnozę i skierować uwagę na niebezpieczne zwyrodnienia – zanim zdecydujemy się na usg, lepiej przeznaczyć trochę czasu na odnalezienie cenionego specjalisty, na przykład .

Ignorowanie nawet drobnych przypadłości powiązanych z bólami mięśni czy stawów może narazić nas na ciężkie konsekwencje, które w przyszłości zwykle wymagają ingerencji operacyjnej. Nawet kiedy nie przepadamy za sportem, powinniśmy w razie dylematów udać się do lekarza – przytoczone badania nie są kosztowne, np. usg kolana to koszt trochę ponad 100 zł.

Tags: urazy, kontuzje