Jakie filtry możemy wyróżnić w samochodzie? Co o nich wiemy, a jaki sposób działają?


W każdym samochodzie znajdują się filtry, od jakich zależy działanie i funkcjonowanie takiego pojazdu. W tym artykule skupimy się na filtrach oleju, powietrza oraz paliwa.


Filtry oleju są konieczne w każdym z aut, gdyż oczyszczają oleje z cząsteczek stałych, takich jak kurz, osady czy cząstki sadzy. Są używane dla oleju silnikowego, hydraulicznego oraz w automatycznych skrzyniach biegów.

Mamy dwa rodzaje takich filtrów. Pierwsze są puszkowe filtry, które są złożone z obudowy filtra oraz jego wkładu. W trakcie serwisu wymienia się całość. Drugi rodzaj to wkłady filtrów oleju. Są umieszczane lub zintegrowane bezpośrednio w silniku, w systemie cyrkulacji oleju. Są bardzo bezpieczne dla środowiska naturalnego, bo tylko wkład olejowy się wymienia. Obudowa i zawory zostają na bloku silnika. Wkłady filtrów oleju powinny być doskonale dopasowane przy montażu, co daje gwarancje, że filtry sklep z filtrami do budowanych maszyn pozostaną całkowicie wolne od przecieków.
Filtry do wentylacji


Filtry powietrza robione są już do konkretnych typów silników nie tylko pod kątem wielkości wkładu oraz tego jaki kształt ma obudowa. Fragmenty zanieczyszczeń zatrzymywane są w tym miejscu przez specjalny materiał o porowatej, włóknistej fakturze. Jest niewrażliwy na zawilgocenie wodą, ale również olejem - zainwestuj w nowy filtr (https://www.iowfilter.com/filtry-oleju.html) paliwa. Posiada również bardzo dobrą przepustowość, która zależy od grubości włókien jak i gęstości tego jak są rozmieszczone. Filtracja jednak nie odbywa się jedynie na zasadzie sita, ale wykorzystywane są także tego rodzaju zjawiska fizyczne, jak bezwładność odrzucająca drobiny płynów na zewnętrzną stronę zakrętów pokonywanych przez malutkie strużki powietrza, a do tego rozmaite siły ściągające odwirowane zanieczyszczenia do włókien.


Filtry paliwa służą do zatrzymywania cząstek stałych. Warto natomiast wiedzieć, że w przypadku filtracji oleju napędowego zatrzymywane są również cząsteczki wody. Filtry oleju napędowego posiadają dodatkowe odwadniacze odstojnikowe, jakie znajdują się w dolnej części obudowy, dlatego więc powinny być montowane w pojeździe w pozycji pionowej. Posiadają także czasem konstrukcję dwustopniową podzieloną na oczyszczanie zgrubne i dokładne. W pierwszym, jak również drugim przypadku do wyłapywania elementów stałych stosowane są wkłady wykonane ze specjalnego papieru służącego do filtrowania.

Tags: paliwo, olej, olej silnikowy