Jaki jest koszt montażu haka holowniczego i czy do dowolnego samochodu da się taki zaczep zamontować?


Zamiast kupować samochód dostawczy, można by rozwiązać kłopot transportowania różnych rzeczy w odmienny sposób. Potrzebne będzie zamontowanie (jeżeli go nie ma) zaczepu do holowania do naszego auta.


Nawet z małego auta można by w taki sposób zrobić samochód na wypad z całą rodziną.
osiedle
Author: Vantage Development SA
Source: Vantage Development SA


Na każdej stacji benzynowej lub w wypożyczalni przyczepka jest do wynajęcia. prawo jazdy kat. B daje prawo do holowania samochodem każdej przyczepki w tym przyczepy (zobacz przyczepy skrzyniowe) kempingowej. Prawo jazdy kategorii B+E z kolei daje prawo do ciągnięcia przyczepki, jaka nie jest lekka oraz lawety. W pierwszej rubryce dokumentu rejestracyjnego jest podana dopuszczalna masa przyczepy hamowanej, którą może ciągnąć samochód. W rubryce O.2 natomiast jest miejsce na wpisanie dozwolonej zupełnej masy przyczepy niehamowanej, którą można podpiąć do auta. Przyczepka - (przyczepka do minikoparki) również ma własny dowód rejestracyjny i w jego rubryce F.2. podana jest całkowita masa przyczepki, jaka nie mogłaby być większa niż ciężar auta. Przyczepa hamowana tym różni się od niehamowanej, że posiada ruchomy trzpień, nad jakim jest dźwignia hamulca ręcznego. W przyczepie niehamowanej tego mechanizmu nie ma.


przyczepka
Author: Patrick Bombaert
Source: http://www.flickr.com


Jest możliwość montażu haka do większej części samochodów. Są to zazwyczaj małe pojazdy. Do nich zamontowanie zaczepu holowniczego będzie kosztować ok. 200 złotych. Będzie to wówczas atrakcyjniejszy cenowo zamiennik. Za towar renomowanego wytwórcy będzie trzeba zapłacić ok. 450 PLN. Jeszcze drożej będzie wówczas, kiedy hak ma być zabezpieczony zamkiem. Istnieją nawet zaczepy za 2000, lecz to już jest górna granica kosztów. Pamiętać trzeba, aby wybrać hak uznanego wytwórcy. Dużo niedrogich zaczepów ma słabe zabezpieczenie antykorozyjne. Za montaż zaczepu w warsztacie motoryzacyjnym trzeba zapłacić ok. dwustu złotych.


Posiadacze przyczepek kempingowych muszą pamiętać, że posiadają małe ograniczenia jeżeli chodzi o parkowanie przyczepki. Zestaw samochodu z przyczepką można pozostawić na każdym parkingu, natomiast problem będzie po odłączeniu przyczepy od auta.

Tags: samochody, parkowanie, prawo jazdy, moc