Jak zostać weterynarzem oraz jakie należy mieć predyspozycje?


Osoby, które w życiu zawodowym chcą nieść pomoc różnorodnym zwierzętom, mogą zostać lekarzami weterynarii. Żeby zdobyć taki tytuł, można wybrać jedną z kilku szkół wyższych.
Mieszczą się one w Lublinie, Warszawie, Olsztynie i we Wrocławiu.


apteki
Author: Tok Tok
Source: Tok Tok


Nauka trwa jedenaście semestrów, zatem pięć i pół roku oraz kończy się zdobyciem tytułu lekarza weterynarii. W programie nauki są m.in. tego typu przedmioty jak chemia, biologia, histologia czy też anatomia zwierząt, genetyka. Pozostałymi przedmiotami są m.in. ochrona środowiska, paryzotologia, farmakologia czy hodowla zwierząt.

Jeżeli zastosowana w powyższym artykule retoryka do Ciebie przemówiła, to zobacz tutaj (https://okulus.pl/nasze-uslugi/zabiegi-operacyjne/chirurgia-refrakcyjna/laserowa-korekcja-wzroku/) inne tego rodzaju posty - one dotyczą zbliżonej problematyki.

Równie ważne przedmioty dotyczą chirurgii i anestezjologii, żywienia zwierząt bądź łacina. Jednak po zakończeniu studiów nie otrzymuje się jeszcze prawa do wykonywania tego zawodu. Trzeba napisać odpowiedni wniosek do KILW. Trzeba ponadto spełnić określone wymogi, np. posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, odpowiedni stan zdrowia oraz cechować się nienaganną postawą etyczną. Takie studia cechują się tym, że posiadają one charakter poniekąd ogólny i podczas ich trwania nie otrzymuje się jeszcze specjalności.


Najważniejszymi cechami tego lekarza są doświadczenie i miłość do zwierząt. Przykładowo dobry weterynarz powinien być pasjonatem oraz znakomitym ekspertem. Powinien mieć powołanie do wykonywania tej pracy i wyróżniać się dobrą intuicją. Co ważne, tego typu lekarz musi także być gotowy do wykorzystywania również nietypowych sposobów, które służą do obłaskawiania zwierzaków.
Taki specjalista powinien być również odporny na stres i czasem na wzmożony wysiłek fizyczny. Ta praca żąda różnego typu poświęceń, a także ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji.

Tags: lekarz, studia, doświadczenie