Jak przebiega proces rehabilitacji po endoplastyce stawu biodrowego?


Zmiany chorobowe stawu biodrowego nierzadko niosą ze sobą ból, który może uniemożliwia normalne czynności. Kiedy dolegliwość zaczyna wpływać na fundamentalne czynności fizyczne, takie jak chodzenie czy schylanie się, bezwzględnie potrzebna staje się endoprotezoplastyka.


rehabilitacja
Author: UC Physiotherapy
Source: http://www.flickr.com
Zabieg endoprotezoplastyki polega na zastąpieniu zmienionych zwyrodnieniowo elementów stawu biodrowego przez ich syntetyczne zamienniki, które je idealnie odtwarzają. Wymianie może podlegać, w zależności od poziomu zaawansowania zmian zwyrodnieniowych, cała kość biodrowa lub tylko jej część. Po przeprowadzonym zabiegu sprawność ruchowa powinna powrócić, ból zostać pokonany, a utracone czynności stawu biodrowego przywrócone.


Aby polepszyć sprawność po endoprotezoplastyce konieczna jest odpowiednia rehabilitacja stawu biodrowego, którą powinno się rozpocząć już pierwszego dnia po operacji. Powrót do idealnej sprawności fizycznej może jednak zająć trochę czasu. Proces leczenia rozpoczynają klasyczne ćwiczenia oddechowe, które powinny poprawić wentylację płuc. Rehabilitacja (rehabilitacja lecznicza warszawa) stawu biodrowego obejmuje przede wszystkim ćwiczenia siłowe i izometryczne, które pomogą pacjentowi uniknąć skutków długotrwałego leżenia w bezruchu. Istotne jest również to, by dość szybko pozwolić pacjentowi na chodzenie w pozycji wyprostowanej – początkowo przy pomocy balkoniku, a następnie z zastosowaniem kul łokciowych.


Aby cieszyć się sprawnością ruchów po przeprowadzonym zabiegu i prawidłowej rehabilitacji pacjent powinien wnieść do codziennego funkcjonowania pewne ułatwienia, które złagodzą obciążenie tego stawu. W głównej mierze należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów, jak również pochylania się, aby podnieść rzecz leżącą się na ziemi. W okresie rekonwalescencji niebezpieczne może być także prozaiczne zakładanie nogi na nogę lub ogólnie – zginanie stawu biodrowego w kącie przekraczającym 90 stopni.


rehabilitacja
Author: Rose Physical Therapy Group
Source: http://www.flickr.com
Pacjent powinien więc doposażyć swoje mieszkanie w usprawnienia zapewniające komfort po zabiegu. Szczypce do podnoszenia przedmiotów z ziemi, stabilna podpórka ułatwiająca wychodzenie z wanny – to tylko niektóre możliwości, które mogą podwyższyć komfort życia pacjenta po endoprotezoplastyce. Skuteczna rehabilitacja stawu biodrowego i metamorfoza szkodliwych nawyków życiowych powinny doprowadzić do tego, że pacjent przestanie odczuwać ból i będzie mógł się swobodnie poruszać.

Tags: ból, Leczenie, zabiegi, operacje, rekonwalescencja