Jak należy wybierać ubiór na wycieczki w góry, jakie dodatkowe wyposażenie będzie przy tym przydatne


Górskie wędrówki to jeden z bardzo popularnych sposobów na spędzanie wolnych chwil. Nasz kraj ma to szczęście, że praktycznie cały teren południa to większe i mniejsze górskie pasma, łącznie z wysokimi na dwa i pół tysiąca metrów Tatrami. Góry cieszą się powodzeniem w każdej porze roku, i w zasadzie w każdym okresie będą się znajdować chętni do tego, aby po nich chodzić. Lecz bez względu na to, czy ktoś wybiera się w góry latem, jak jest trzydziestostopniowy upał, czy jednak w zimie, to w każdym przypadku właściwe wyposażenie będzie niezbędne.


wspinaczka górska
Author: Randen Pederson
Source: http://www.flickr.com
Niekiedy można usłyszeć o lekkomyślności a nawet wręcz głupocie, gdy ktoś zaczyna wędrować na Giewont w sandałach czy późną jesienią wybiera się bez kurtki przeciwdeszczowej. Pogoda zwłaszcza w wysokich górach jest mało przewidywalna, i z tego też powodu nawet na kilkugodzinną popołudniową wycieczkę należy się odpowiednio przygotować. A tym bardziej będzie to niezbędne, jeżeli ktoś planuje wędrować po górach w zimie, gdy szlaki są pełne lodu, czy też w niebezpieczne, wysokie partie - w takim przypadku poza standardowym wyposażeniem konieczny będzie dobry sprzęt wspinaczkowy i jego odpowiednia znajomość - wybór sprzętu wspinaczkowego.

Podstawą wędrówek po górach są odpowiednie buty. Powinny one mieć porządną, nieślizgającą się podeszwę, a także z powodów bezpieczeństwa powinny zakrywać całą kostkę, przez co ogranicza się możliwość skręceń czy zwichnięć. Jeżeli będzie się planować wyjścia w jesieni albo na wiosnę to buty muszą być wodoodporne, wówczas zagwarantują odpowiedni komfort na wypadek jakiejś burzy czy ulewy.


Warto także przypilnować odpowiedniej odzieży, musi być ona lekka i oddychająca, a równocześnie ciepła i nieprzemakalna. Wielu ludzi na górskie wycieczki zakłada zwykłe kurtki sportowe, jednak nie zawsze będzie to dobry pomysł - kurtki sportowe wysokiej jakości. Jeśli taka kurtka nie będzie posiadać odpowiednich membran ochraniających przed wiatrem i deszczem, to może się jednak nie sprawdzić. Koniecznie też należy pamiętać o ciepłej czapce oraz rękawiczkach, no i oczywiście wszystko co niezbędne trzeba zapakować do wygodnego, pojemnego plecaka.

Tags: góry, buty, wędrówki