Jak na przykład działa katalizator i jakie typy katalizatorów zdołamy dzisiaj wyliczyć?


Katalizator jest to istotna część każdego samochodu jednoosobowego, którego celem jest przyspieszenie reakcji, które przebiegają wewnątrz spalin w aucie. Dzięki temu powstają substancje, które są znacznie mniej szkodliwe dla otoczenia i środowiska. Jak więc nietrudno się domyślić katalizator w wozie pełni istotnie ważką rolę.


Teraz masa osób porusza się wozem co sprawia, że liczba spalin w otoczeniu, a co za tym idzie wrogich substancji, jest nadzwyczaj wysoka. Katalizator z Forda w wozach pozwala więc na ich ogromne obniżenie, jest to więc urządzenie nadzwyczaj
Samochody
Author: Tom Blackman
Source: http://www.flickr.com
pożyteczne dla naszego środowiska.

A jakie zdołamy współcześnie wyróżnić modele katalizatorów? W zależności od typu silnika zdołamy wyszczególnić dwa modele katalizatorów, pierwszym z nich jest reaktor trójfunkcyjny TWC, który jest stosowany w samochodzie o zapłonie iskrowym. Reaktory te oksydują tlenki wodoru do dwutlenku węgla i wody, dodatkowo redukują tlenki azotu. Możemy też wyróżnić katalizatory utleniające, które są używane w silnikach o zapłonie samoczynnym. Ten typ katalizatorów utlenia tlenek węgla oraz węglowodory.

Obecnie katalizatory są dosyć trwałym urządzeniem i przy właściwej eksploatacji wozu mogą przetrwać istotnieniesłychanie wiele kilometrów. Jednak wypada pamiętać o tym, że katalizatory funkcjonują w niezmiernie wysokiej temperaturze, toteż bezproblemowo zdołają się zepsuć na skutek różnych uszkodzeń zewnętrznych, przykładowo w czasie zetknięcia z zimną temperaturą.

Toteż powinno się odpowiednio dbać o swój wóz, ponieważ wymiana katalizatora na nowy albo jego naprawa jest na ogół niesłychanie droga. W szczególności tyczy się to starszych typów samochodów.

Podobnie ekscytujące artykuły znajdziesz w podobnym serwisie. Jeżeli pragniesz je przeczytać - zobacz pod linkiem, który jest tu!

Zatem jeżeli nie chcesz niepotrzebnie narażać się na dodatkowe koszta to zadbaj o jakość swojego wozu. Dbaj o niego pod każdym względem, pamiętaj o regularnych przeglądach oraz nie forsuj swojego auta w trakcie jazdy, a dzięki temu nie tylko katalizator, lecz również inne znaczące elementy Twojego wozu będą efektywnie działać przez niemało długich lat.

Tags: auta, węglowodory, rodzaje