Hamulce jako jeden z najistotniejszych składników każdego samochodu


Hamulce to jeden z najważniejszych składników każdego auta. W trosce o własne bezpieczeństwo musimy wiedzieć, które klocki hamulcowe dopasować do swojego auta.


Istnieją trzy zasadnicze warianty klocków.
BMW
Author: Brandon Daniel
Source: http://www.flickr.com


Główną grupą są miękkie klocki hamulcowe, jakie swoje parametry zawdzięczają wyższej ilości grafitu. Miękkie klocki hamulcowe lepiej instalować, jeżeli wcześniej używane klocki były nazbyt agresywne, bądź kłopoty z zaciskiem spowodowały nierównomierne zniszczenie tarczy. Zdecydowanie szybciej zaadaptują się do tarczy, tym samym przeciągną jej żywotność. Drugą grupą są ceramiczne klocki hamulcowe, jakich kompozycja tylko w niewielkim stopniu różni się od zawartości innych. Poziom grafitu pozostała jednakże naturalnie zmniejszona, a w jego miejscu wykorzystywana jest masa ceramiczna. Owe klocki hamulcowe efektywnie ochraniają tarcze, na dodatek faktycznie znika problem czarnego pyłu. Ceramiczne klocki hamulcowe ford focus potrafią być z powodzeniem montowane tak jak z nowymi, jak i wykorzystywanymi tarczami hamulcowymi. Dla najbardziej wybrednych nabywców przygotowano sportowe klocki hamulcowe. Posiadają one znaczny wskaźnik tarcia i odporność na wysokie temperatury. Z reguły te dwie cechy nie przebiegają wspólnie.
Klocki hamulcowe z wysokim wskaźnikiem tarcia będą redukowały drogę hamowania za sprawą sporej kompozycji wysoce ściernych składników, natomiast klocki wytrzymałe na duże temperatury dostarczają trwałość, a nie wysoki współczynnik tarcia.


Każdy świadomy kierowca wie, że właściwe klocki hamulcowe powinny umożliwiać skuteczne hamowanie w jakiejkolwiek sytuacji.

Tags: auta, kierowca, parametry