Czytanie jest doskonałe dla rozwoju dzieci


Stajemy się populacją która, czyta coraz mniej. A przecież czytanie ogromnie pozytywnie oddziałuje na ludzki rozwój. Zgłębia słownictwo, uczy samodzielnego myślenia, jednak najlepsze jest to, że czytanie książek to ogromna zabawa.


książki
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com
Czytając książki mamy możność kształtować wyobraźnię. Sami obsadzamy role, obmyślamy dalszy plan i zarządzamy akcją. Dobra książka pobudza i ożywia intelekt. Czytanie książek poprawia predyspozycje językowe- użyteczne źródło.

Uczucie do książek należy zaszczepić maluchowi jak najwcześniej, dlatego tak istotne jest czytanie lektur potomkom. Czytanie rozszerza doświadczenia lingwistyczne pociechy, rozwija słownik, uczy wyrażać myśli i poznawać metody mówienia. Im bogatszy język, tym sprawniejsze formułowanie prywatnego poglądu, lepsza zdolność prezentowania odczuć i pragnień. Czytanie książek rozwija zdolność samodzielnego myślenia i formułowania myśli niezbędnych do dobrego działania w społeczeństwie.

Czytanie książek to jeden z najskuteczniejszych rozwiązań relaksu. Podróż w świat wyobraźni przynosi ukojenie i tak korzystną dzisiejszym pociechom ciszę, głównie po za bardzo długim oglądaniu telewizji- dodatkowe info, czy graniu na komputerze.

Samodzielne czytanie wyrabia w dziecku wytrwałość i umiejętność prognozowania. Trening samodzielnego czytania jest detalem genialnego wychowania, polegającego między innymi na stworzeniu nastroju, w jakim nie wszystko musi być szybko, bezzwłocznie. Rozwija postawę wytrwałości, koncentracji nad tym, co się czyni. Treść książki niejednokrotnie staje się pretekstem do rozmowy z rodzicami, lub rówieśnikami na ważne dla dziecka tematy.


Czytanie odpowiednich książek bywa zalecane jako rodzaj leczenia psychoterapeutycznego pociech nieśmiałych, lub za bardzo zadziornych. Czytanie naucza empatii i wrażliwości.
Nie ma wątpliwości, że czytanie jest konieczne dla postępu maluchów. Na szczęście stanowi jedną z niewielu konieczności życiowych, która jest jednocześnie przyjemna.

Jeżeli interesują Cię zaprezentowane zagadnienia, to wejdź w ten link. Tam jest darmowy wgląd do bardziej szczegółowych wiadomości związanych z tym przedmiotem.

Sprzyja prawidłowemu rozwojowi intelektualnemu i uczuciowemu, oraz co najlepsze dla samego czytelnika, zapewnia dużo zabawy.

Tags: rozwój, książki, czytanie