Czym są tak naprawdę stacje paliw. Niby każdy z nas wie, ale czy tak jest? Czy wiemy wszystko na ich temat?


Jak kogoś zapytamy o stację benzynową, to od razu będzie jasne, o co chodzi, bo każdy z nas zna to miejsce. Niemniej, czy wiesz dokładnie czym jest to miejsce i jaką posiada historię? Wspomniane miejsce według definicji to zwyczajnie punkt w którym następuje sprzedaż paliw płynnych, czyli benzyn, oleju napędowego i gazu płynnego. Paliwo nalewamy dzięki dystrybutorom paliw. Na stacji co więcej można nabyć inne przydatne rzeczy, jak płyny chłodzące i środki do czyszczenia.

stacja paliw
Author: Esteban
Source: http://www.flickr.com
Kiedyś, gdy motoryzacja jeszcze nie była tak bardzo prężna, można było sprzedawać tam wyłącznie paliwo, z kolei czas ich pracy był mocno ograniczony. W nocy i święta stacje nie działały. Teraz stacje benzynowe, w Polsce, jak i w reszcie państwach Europy, otwarte są z reguły przez dwadzieścia cztery godziny i przez wszystkie dni tygodnia. Zazwyczaj odnajdziemy tam nie tylko paliwo, ale także akcesoria motoryzacyjne, elementy składowe, jak żarówki samochodowe, bezpieczniki samochodowe, oleje silnikowe oraz pozostałe płyny eksploatacyjne do samochodów.

Równocześnie, obok takich towarów na stacjach można kupić napoje i artykuły żywnościowe. Standardowe wyposażenie stacji benzynowych to także toaleta dla podróżujących, gdzie można skorzystać z łazienki z prysznicem. Na stacjach istnieje też miejsce do pompowania opon i odkurzacz do wnętrza samochodu. Na licznych stacjach jest myjnia (www.sklep.techkar.pl/produkty-techkar/akcesoria-czesci-myjek-cisnieniowych-techkar/weze_do_myjek_techkar/weze_stalowe_techkar/weze_stalowe_35m_techkar,2,3625) dla pojazdów. Nieco większe stacje benzynowe mają bardzo rozległą część handlową i prócz żywności konserwowej proponują też produkty świeże, jak pieczywo czy przetwory mleczne. Od czasu do czasu nawet przy stacjach działają małe supermarkety, tak więc obiekt przydaje się nie tylko kierowcom,lecz również pobliskim mieszkańcom, jako kolejny sklep działający całą dobę.Pierwsze stacje benzynowe w naszym kraju, które były nazywane pompami powstały w 1924 roku w stolicy. Wcześniej zaś benzynę można było nabyć tylko w aptekach i miejscach z artykułami chemicznymi. Na słabo zasiedlonychterenach Kresów jeszcze w latach trzydziestych bardzo mała ilość stacji benzynowych uniemożliwiała praktycznie korzystanie z auta.Teraz niełatwo sobie wyobrazić tego typu sytuację, czasem odnosi się wrażenie, że stacji benzynowych jest obecnie za dużo.

Tags: paliwo, części, stacje benzynowe