Czym jest sztanga olimpijska, jakie ma właściwości i które istnieją jej typy?


Czy chciałbyś choć do pewnego stopnia czuć się jak startujący na olimpiadzie sportowiec? Trenować sport podobnie jak olimpijczycy po to, aby móc nie wyłącznie cieszyć się doskonałym zdrowiem, ale oraz świetną sylwetką? Tylko jak to zdobyć? Co należałoby zrobić?


Okazuje się, iż zaczątki potrafią okazać się mniej trudne niż sądzisz.


Możesz np. zacząć ćwiczyć używając sprzętu treningowego pod nazwą sztanga olimpijska. Czym jest taka sztanga? Jest to drąg, jaki swoją drogą nosi potoczną markę gryf, który na obu zakończeniach posiada założone ciężarki. Mają one układ okręgu z otworkiem, który zakłada się na chwytak. Dowolna sztanga ma ciężarki, które można na siebie dodawać lub zdejmować po to, żeby jak najdokładniej dopasować wagę całej sztangi. Wspomniany gryf, czyli drąg, może posiadać naturalnie różną długość, wszakże typowa sztanga olimpijska w wersji męskiej, ponieważ funkcjonuje rozdział ze względu na płeć, ma długość 2,20 metra i ciężar 20 kilogramów. W opcji damskiej taka sztanga ma gryf o rozciągłości 2 m i ciężar 15 kilogramów.


sztanga olimpijska
Author: Sharon & Nikki McCutcheon
Source: http://www.flickr.com


Należałoby też dodać, iż sztanga razem z zaciskami ma ciężar 25 kilogramów w wersji dla mężczyzn i 20 kilogramów w odmianie kobiecej. Najbardziej popularnymi dyscyplinami sportu, w jakich stosowana bywa sztanga olimpijska jest tzw. trójbój siłowy, wznoszenie ciężarów oraz atletyka.
Czy pamiętasz, iż na początku swojej drogi zawodowej Arnold Schwarzenegger trenował właśnie gimnastykę sportową za sprawą sztangi? Później, jak powszechnie wiadomo był między innymi Conanem oraz gubernatorem słonecznej Kalifornii. A osiągnął to wszystko między innymi dzięki temu sprzętowi sportowemu jak sztanga.

Tags: sportowiec, sportowcy, trening, koń, pomoc