Czy można osobiście opublikować własną książkę?


Sporo osób tworzy do szuflady, a ich pomysły, nawet kiedy są faktycznie niebanalne, nie ujrzą nigdy światła dziennego. Rynek wydawniczy w Polsce jest dosyć wymagający i coraz rzadziej wydawane są pozycje debiutujących autorów, gdyż dla wydawnictwa jest to spore ryzyko. Popularni oraz cenieni pisarze z reguły przyciągają grono swoich wiernych wielbicieli - w przypadku debiutantów nie ma takiej możliwości. Dodatkowo, jeżeli ma się na uwadze fakt, że w Polsce stale obserwuje się rzeczywiście widoczny spadek czytelnictwa (coraz mniej osób kupuje książki, jako że są one zbyt kosztowne na kieszeń przeciętnego Kowalskiego), sytuacja wydawnicza staje się rzeczywiście dosyć kłopotliwa.
książki
Author: Kai Hendry
Source: http://www.flickr.com
Nie można się w związku z tym dziwić, że coraz więcej wydawnictw nie decyduje się na wypuszczanie na rynek książek nieznanych autorów. Czy w takim razie są oni skazani na ciągłe pisanie do szuflady? Jeżeli ma się pewność, że napisana książka jest faktycznie dość interesująca i może się spodobać szerokiej publiczności, można zdecydować się na jej samodzielne wydanie. Coraz więcej wydawnictw proponuje podobne rozwiązanie. Na czym ono polega?
Autor książki z osobistej kieszeni finansuje jakiekolwiek koszty, które są związane z wypuszczeniem jej na rynek.

Na tej stronie jest wiele praktycznych wiadomości, ale koniecznie przeczytaj też inne szczegółowe informacje pastuch dla psa. One również są bez dwóch zdań warte zainteresowania.

Przygotowywany jest kosztorys wydawniczy, jaki jest zależny od tego, jak gruba jest książka, w ilu egzemplarzach ma zostać wypuszczona, na którym papierze i jaka ma być jej okładka. Poza tym, należy zaznaczyć także koszty związane z wykonaniem projektu okładki (w najnowszym wpisie na libron.pl). Oczywiście, docelowo jest to dość duża kwota, jednakże jeśli książka rzeczywiście zdoła podbić rynek, wtedy można również osiągnąć zyski, a co za tym idzie, wyrobić sobie również stosowną pozycję, dzięki czemu w przyszłości wydawnictwa będą dużo chętniej wydawały dzieła danego autora.


książki
Author: Tyler Merbler
Source: http://www.flickr.com
Trzeba ponadto dokładnie zapoznać się z ofertami określonych wydawnictw, jako że może się okazać, że kosztorysy się różnią. Wtedy łatwiej jest wybrać najbardziej konkurencyjne rozwiązanie. Jeśli autor nie może sobie pozwolić na duży wydatek, warto spróbować wydać książkę w skromniejszym nakładzie. Naprawdę ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość opracowania e – booka, czyli książki w formie elektronicznej, jakiej kosztorys jest mniejszy, ponieważ nie ma kosztów powiązanych z koniecznością wydruku.

Tags: autor, wydawnictwa, pisanie