Czy jesteśmy skazani na dominującą rolę cyfrowych publikacji? Jak to może działać za kilka lat?


Czy to istotnie prawda, że kończy się era druku, a rozpoczyna się epoka cyfrowa? Patrząc na rozwój sytuacji na rynku tradycyjnej książki, analizując rozwój technologii możemy przypuszczać, że coś się faktycznie dzieje. Już teraz jest tyle nośników, jakie zastępują lekturę tradycyjnej książki, że niektórym istotnie na porządku dziennym zdaje się, iż tradycyjna książka jest niepotrzebna.
Prasa drukarska
Source: http://www.sxc.hu
Argumentacja jest następująca: po co mi parę tomów na wakacjach, jeśli w czytniku mogę mieć tysiące książek, a dodatkowo czytnik jest mały i mało waży. Słusznie, w takiej sytuacji technologia jest niezwykle pomocna, lecz i tak nie mówi nam to za dużo o kondycji druku w dzisiejszych czasach.

Mawia się, że ludzie zwyczajnie nie lubią czytać, że ich to nudzi, że nie mają do tego głowy, ani czasu, że tak naprawdę czyta tylko parę procent społeczeństwa, a reszta zadowala się tabloidowymi nagłówkami i szokujące zdjęcia. W sumie, w czasach Internetu takie sytuacje są na porządku dziennym.

Aby zdobyć świeże informacje na opisywane zagadnienie przenieś się tutaj, a z pewnością nie będziesz rozczarowany Sprawdź to!

W internecie można spędzić cały dzień, ponieważ jest tam tyle krótkich informacji, wielka baza video, szokujących artykułów, ogólnie masa sensacji, która zajmuje całkowicie poznawcze procesy. Właściwie, co tu dużo mówić, oddziaływanie internetu zmienia nas wszystkich.

Jak udowadnia autor „Płytkiego umysłu” przez Internet nasze mózgi bardzo się zmieniają, co najbardziej widoczne – przestaliśmy być cierpliwi. Dawniej dawaliśmy radę przeczytać kilka tomów książek skupiając się na nich, zachowując odpowiednią koncentrację. A dzisiaj?

czytanie książek
Author: Herbert Guedes
Source: http://www.flickr.com
Niestety, ale w dobie szybkiej informacji jesteśmy coraz bardziej znerwicowani, brak także nam niezbędnego skupienia dzięki, któremu jesteśmy w stanie przyswoić konkretną porcję informacji. Czy jest szansa na zmianę tego stanu? Wydaje się, że jednak nie, bo wszyscy korzystamy z internetu i raczej w przeciągu najbliższych kilku lat to się nie zmieni. Co więcej, będziemy więcej korzystać z różnego rodzaju wynalazków, a technologia stanie się bliższa nam niż kiedykolwiek.Pozostaje nadzieja, iż druk nie przepadnie, gdyż w żaden sposób nie jest w stanie zastąpić go jakość cyfrowa. Na szczęście w dużych ośrodkach miejskich, przynajmniej w naszym kraju nie ma obawy, iż publikacje na papierze znikną z rynku, świadczy o tym spore zainteresowanie takimi usługami, jak przykładowo introligatornia we Wrocławiu czy w innym dużym mieście - .

Drukarnia KID na mapie:

Tags: technologia, książki, Druk, czytniki