Czemu sól jest tak istotna? Jak powinniśmy ją stosować? O czym nie zapominać?


Sól wykorzystuje się każdego dnia, w kuchni to obowiązkowy składnik. Możemy przyprawić w ten sposób potrawy, dzięki czemu uzupełniamy zapasy sodu w diecie.

sól
Author: kikkoman
Source: kikkoman
Sód, jaki jest w soli stanowi niezwykle istotną rolę w procesach metabolicznych zachodzących w organizmie. Reguluje wodną gospodarkę, ciśnienie osmotyczne, ale również odpowiada za równowagę kwasowo-zasadową. Miejmy na uwadze, ażeby stosować ją z głową, codziennie 5-6 gram, co oznacza 1 płaską łyżeczkę od herbaty.Niestety, sól jest w zbyt dużych ilościach dodawana do różnorodnych produktów, tak więc raczej spożywamy jej za dużo. Najlepiej skorzystać z morskiej soli, ale odpowiednia jest także nieoczyszczona sól kamienna- http://gaster-sol.pl/, jak i różnorakiego rodzaju mieszanki ziołowe czy przyprawy. Co ciekawe, u dzieci zalecane jest całkowita rezygnacja ze stosowania soli, ponieważ w nieprzetworzonych spożywczych produktach chlorek sodu występuje naturalnie.

Więc jeśli nasze dziecko będzie miało właściwe spożycie tego typu produktów takich jak warzywa, owoce czy ryby, to zapotrzebowanie będzie wystarczająco pokryte. Zbyt duża ilość soli mocno obciąża pracę nerek dzieci, jak i zwiększa ryzyko chorób w wieku dorosłym. Mowa tu o takich problemach, jak wysokie ciśnienie krwi, za duże zatrzymywanie wody oraz nieregularne bicie serca. Jest w stanie to wpłynąć na zawał serca lub udar mózgu.

przyprawy, sól
Author: Guilhem Vellut
Source: http://www.flickr.com
Poza solą, którą używamy na co dzień, występują jej odmiany, takie jak sól paszowa, co oznacza dodatek do pasz, jak i podawana do lizania w postaci lizawek dla bydła i zwierzyny- zobacz. Sól u zwierząt poprawia apetyt oraz pobudza trawienie. Miejmy na uwadze też, że specjalna odmiana soli stosowana jest do posypywania chodników, w celu rozpuszczenia lodu oraz śniegu.

Tags: Produkty, ciśnienie, sód