Co najlepiej wykorzystywać do chłodnicy? O jakiego rodzaju kwestiach należy pamiętać? Jaki preparat jest najlepszy?


Może dla wielu osób to będzie istna ciekawostka, lecz najlepszym płynem chłodniczym jest woda. Jest bardziej skuteczna od najlepszych płynów chłodniczych, 10-krotnie bardziej skuteczna od olejów i aż 100-krotnie lepsza od powietrza. Jest przy tym to rozwiązanie bardzo korzystne cenowo. Ma jednakowoż wadę, jaka eliminuje ją z typowej eksploatacji. Nie jest nią tworzenie się korozji, choć z tym się może kojarzyć. Jest nią zdolność do zamarzania w temperaturach poniżej zera stopniu Celsjusza.


Woda jak wiadomo jest dość kontrowersyjnym czynnikiem chłodzącym, więc trudno określić jednoznacznie najlepszą opinię w tym temacie. Producenci dość często polecają wodę destylowaną. Normalna natomiast woda wodociągowa ma zbytnio spore ilości wapnia, one zaś odkładają się na ściankach chłodnic, natomiast woda destylowana powoduje błyskawiczne korodowanie ścianek.

silnik
Author: JOHN LLOYD
Source: http://www.flickr.com
Najbardziej odpowiednia woda do chłodnic to uzdatniona woda z inhibitorami, co oznacza środki przeciwkorozyjne. To jednakowoż tylko teoria, gdyż aktualnie nikt nie korzysta z czystej wody, alenajlepiej o tym pamiętać, jak skorzystać się z różnorakich koncentratów. Mamy więc obecnie inne standardy, przykładowo koncentrat płynu chłodniczego, trudno sobie wyobrazić chłodnicy bez tego rodzaju płynu. Tego rodzaju preparaty są odpowiednio przygotowane z glikolami etylenowymi oraz propylenowymi. Preparat z etylenem jest bardziej tani w produkcji, natomiast charakteryzuje go trochę wyższa temperatura zapłonu i wrzenia a także niższa lepkość.

Przeczytaj dodatkowo te niebanalne wskazówki (http://lpsp.pl/), które odnajdziesz pod tym linkiem - one także rozpatrują to zagadnienie.

Jego temperatura zamarzania jest niższa. Do minusów zaś należą krystalizacja w niezbyt wysokich temperaturach, niższa zdolność przyjmowania ciepła i większa toksyczność. Glikol propylenowy jest droższy, ale jest mniej toksyczny, nie krystalizuje się, lecz gęstnieje razem ze spadkiem temperatury aż do całkowitego braku płynięcia.


Częściej wykorzystuje się jednak glikole etylenowe. Dość często płyny chłodnicze mają postać substancji kolorowych. Najczęściej spotykane są czerwone, różowe, niebieskie oraz zielone. Kolory oznaczają technologię produkcji, ale nie jest to reguła. Nie możemy być zatem pewni określonej technologii, jak znamy jedynie kolor. Aby lepiej poznać, co to jest trzeba by dowiedzieć się o tej kwestii jeszcze kilku rzeczy.

Tags: preparat, płyn, chłodnica