Broń stosowana w przeszłości – jakie jej rodzaje były zazwyczaj wykorzystywane?


Broń niestety istniała od zarania ludzkości. Początkowo prawdopodobnie jej rolę pełniły twarde przedmioty, między innymi kości, jednakże razem z rozwojem człowieka, rozwijana była też ta strona jego życia. W okresie starożytnym jedną z najbardziej popularnych broni była włócznia, która pozwala na widowiskową walkę na większych odległościach. Już od wieków starożytnych człowiek używał też mieczy, jakich produkcja z czasem stała się utożsamiana ze sztuką.

Strzały
Wykucie miecza, który był ostry, odporny, a jednocześnie odpowiednio lekki było bardzo problematycznym zadaniem. W dodatku, właściciele mieczy zwracali uwagę na ich wygląd. Miecze były czasem bogato zdobione. Najzamożniejsze osoby decydowały się na ozdabianie rękojeści miecza szlachetnymi kamieniami. Czasami były one inkrustowane złotem. Bronią, która dawała człowiekowi duże pole do popisu były łuki tradycyjne. () Łuki wykonywano z drewna, a ich produkcja była bardzo trudna.

Łuk musiał być bowiem stosownie wyważony, by zagwarantować nośność strzały. Łuki, tak samo jak miecze, zdobiono. Ta broń znakomicie nadawała się nie tylko na polu walki, ale również podczas polowań. Posługiwanie się łukiem nie było proste. Wręcz przeciwnie, wymagana była celność i opanowanie, ponieważ wystarczyło drżenie rąk, by chybić.
Przełom pojawił się w momencie odkrycia broni palnej. Początkowo jej użytkowanie było problematyczne, gdyż wskazane było jej częste ładowanie. Współcześnie natomiast broń jest wyposażona w magazynek składający się z większe liczby kul. Ponadto, na rynku proponowana jest broń z celownikami.

Nie wystarcza Ci ten zdawkowy tekst opublikowany w tym serwisie? Nie martw się i sprawdź więcej wypożyczalnia nart białka tatrzańska cennik tutaj, odnajdziesz tam tego typu informacje.

W przeszłości nadzwyczaj popularne były armaty, które sprawdzały się szczególnie w walce w otwartym polu, jako że siały spustoszenie w oddziałach przeciwnika.

Naturalnie, każdy kraj i region posiada swoją broń, której charakter był determinowany przez styl walki. Przykładowo, polscy chłopi podczas insurekcji kościuszkowskiej, z braku palnej broni, posługiwali się własnymi kosami osadzonymi na długich drzewcach. W związku z tym, oddziały uzyskały miano kosynierów.

Broń była prosta, jednakże w walce okazywała się ogromnym zagrożeniem. Dzisiaj posługiwanie się bronią w Polsce jest zabronione. Nie można mieć broni palnej, poza osobami które uzyskały wymagane pozwolenie.

Tags: drewno, Kości, broń, broń palna