Biegnij na pomoc poszkodowanemu


Każdy uczeń szkoły średniej oraz każdy, kto starał się o prawo jazdy, zdaje sobie sprawę jak istotna jest pierwsza pomoc przedmedyczna. Przedmiot określany jako PO miał na celu wpoić młodzieży zasady udzielania pierwszej pomocy. Do tego celu używane były m.in. fantomy a także przedstawiane na nich sztuczne oddychanie i przywracanie akcji serca.
Instruktor uwrażliwiał uczniów na wymóg posiadania apteczki samochodowej oraz udzielał im lekcji jak ją stosować. Zwykle instruował również, jak opatrywać zranione miejsce w przypadku złamań otwartych, co robić w przypadku zakrztuszenia, utraty przytomności jak również kontaktu z wrzątkiem lub ogniem. Więcej o szkoleniach z udzielania pomocy przedmedycznej i innych na .

Defibrylator AED potrzebny w każdej firmieZazwyczaj ambitni i zaangażowani pedagodzy urządzali wycieczki do regionalnych centrów krwiodawstwa, pogadanki z policjantami oraz ratownikami medycznymi. Przytaczali mrożące krew w żyłach historie o tragicznie się kończącej ignorancji fundamentalnych podstaw pierwszej pomocy. Z takich spotkań najczęściej wiele się wynosiło. Niektórzy przez następne kilkadziesiąt lat wiedzą jak bez szwanku wynosić z samochodu osoby poszkodowane w jaki sposób zareagować w razie wystąpienia niespodziewanego krwotoku, a nawet czym jest defibrylator
defibrylatory aed AED.

Pierwsza pomoc przedmedyczna - na wagę życiaInaczej ten problem prezentuje się w przypadku szkolenia na prawo jazdy (zerknij na nauka jazdy grójec- do sprawdzenia na tej stronie). 30 godzin wykładów musi wystarczyć na całościowe całkowite poznanie kodeksu drogowego, technicznej obsługi pojazdu, a także właśnie zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. Często przeznaczone są na nią dwie godziny, podczas których ratownik przerabia z kursantami zadania testowe. Przy czym nie mówią one na przykład o konieczności zabrania ze sobą na wakacje apteczki turystycznej, nie mówiąc już o ćwiczeniach na reduktorach tlenowych. O niezbędnym w przypadku zatrzymania akcji serca defibrylatorze AED, który przywraca krążenie, nikt nie wzmiankuje. Więcej o szkoleniach z pierwszejApteczka konieczność – konieczność, nie dobra wolaCo roku kilkadziesiąt tysięcy osób umiera z powodu wypadków drogowych. Niektórych ofiar można byłoby uniknąć dzięki poprawnie zrealizowanym kursom pierwszej pomocy przedmedycznej i posiadaniu apteczki samochodowej. Na wakacyjny wyjazd powinniśmyrównież zabierać apteczkę turystyczną, która odporna jest na różne letnie nieudogodnienia oraz termometr bezdotykowy.

Świadomość społeczna związana z pierwszą pomocą przedmedyczną wciąż pozostawia wiele do życzenia. Niektórzy lekceważą ten temat, uważając, że ich nie dotyczy. Może może się zdarzyć, że będą potrzebowali pomocy. Jeśli będą mieli szczęście pojawi się ktoś, kto ma inne zdanie i będzie w stanie im tej pomocy udzielić.

Tags: samochód, kierowcy, życie, obowiązek, oparzenia, rekwizyt, dyskusje, ratunek